Kierunek pracy: Holandia

Coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do pracy do Holandii. Dlaczego interesuje ich wyjazd akurat do tego kraju? Zapraszam do lektury.

Pod koniec 2016 r. liczba Polaków na emigracji wyniosła około 2 515 tys. [dane GUS]. Najczęstszym kierunkiem wyjazdu do pracy Polaków były Wielka Brytania (788 tys.), Niemcy (687 tys.) oraz Holandia (116 tys.). Ze względu na planowany Brexit, popularność pierwszym z wymienionych państw spada. Wzrasta za to zainteresowanie pracą w krajach, w których wynagrodzenie wypłacane jest w euro.

Dlaczego Polacy interesują się Holandią?

Holandia na tle innych krajów może poszczycić się stosunkowo wysokimi zarobkami oraz bardzo dobrym zapleczem socjalnym. Dwa razy do roku wzrasta tu poziom płacy minimalnej i od lipca tego roku kwota dochodu za godzinę wyniesie minimum nawet 9,20 euro, przy pracy 40 godzin w tygodniu. Pozytywną informacją jest wzrost poziomu PKB w Holandii. Odnotowano wzrost o ponad 3% w stosunku do roku poprzedniego. W 2017 r. wynosił on ponad 770 miliardów USD [dane z Banku Światowego] przy liczbie ludności powyżej 17 milionów. Obserwuje się również spadek bezrobocia, który w listopadzie 2017 r. wynosił jedynie 4,4%, co przekłada się na liczbę 397 tysięcy bezrobotnych. Kraj Wiatraków charakteryzuje się także wysokim wskaźnikiem postępu technologicznego. Stawia się tu na innowacyjność oraz ochronę środowiska.

Wyjeżdżając do Holandii wiadomo, że mieszkańcy tego kraju wyróżniają się życzliwością oraz liberalnymi poglądami. Większość osób zna tu język angielski lub francuski i potrafi dogadać się z obcokrajowcami. Imigranci nie są traktowani z góry, każdy jest sobie równy. Oczywiście dotyczy to osób, które nie sprawiają innym problemów i nie propagują przemocy, ponieważ tacy ludzie nie są tam tolerowani tak samo, jak we wszystkich innych miejscach na Ziemi.

Przeszkodą dla dłuższego pobytu w Niderlandach mogą być natomiast dosyć wysokie koszty życia, transportu oraz mieszkania.

Praca w Holandii? Jaka i jak jej szukać?

Najbardziej dochodowymi stanowiskami w Holandii są podobnie jak w innych krajach: prawnik, pilot oraz lekarz. Wysoką pensją mogą się również pochwalić dyrektorzy, ekonomiści oraz specjaliści HR. Najmniejsze zapotrzebowanie jest na pracowników o niskich kwalifikacjach, największym zapotrzebowanie cieszą się zawody techniczne. Z łatwością pracę znajdą jednak również pracownicy branży budowlanej, która jest ostatnio prężnie rozwijana w Holandii.

Sposobem na znalezienie pracy w Holandii jest poszukiwanie ofert w Internecie, kontakt ze znajomymi przebywającymi na miejscu lub podjęcie współpracy z agencją pośrednictwa pracy. Z tego typu firmami kontakt można nawiązać jeszcze w Polsce lub dopiero po przyjeździe do Holandii. Należy pamiętać, że w Holandii nie ma obowiązku certyfikacji agencji pracy. W związku z tym powinno się podchodzić ostrożnie do wszelkich tego typu kontaktów i uważnie sprawdzić rzetelność zarówno firmy, jak i ofert pracy, które nam przedstawiają. Ranking najlepiej ocenianych biur pracy można zobaczyć tutaj.

W związku z dużym zainteresowaniem Polaków emigracją zarobkową do Holandii, w poprzednim miesiącu odbyło się spotkanie ministrów z Polski z dyrektorem Społeczno-Kulturalnego Biura Planowania w Holandii. Omówiony został temat ochrony pracowników Polskich w Holandii. Polscy politycy wnioskowali o większą kontrolę agencji pracy w celu minimalizacji zagrożeń związanych z oszustwami oraz o lepszą pomoc w zakresie doradztwa prawnego.

Coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do pracy do Holandii. Dlaczego interesuje ich wyjazd akurat do tego kraju? Zapraszam do lektury. Pod koniec 2016 r. liczba Polaków na emigracji wyniosła około 2 515 tys. [dane GUS]. Najczęstszym kierunkiem wyjazdu do pracy Polaków były Wielka Brytania (788 tys.), Niemcy (687 tys.) oraz Holandia (116 tys.). Ze względu na planowany Brexit, popularność pierwszym z wymienionych państw spada. Wzrasta za to zainteresowanie pracą w krajach, w których wynagrodzenie wypłacane jest w euro. Dlaczego Polacy interesują się Holandią? Holandia na tle innych krajów może poszczycić się stosunkowo wysokimi zarobkami oraz bardzo dobrym zapleczem […]

Czytaj artykuł