Jakie są koszty życia i pracy w Holandii?Emigracja w celach zarobkowych to ciężka decyzja, która stoi przed Polakami. Osoby, które rozważają tego typu wyjście, często borykają się z obawami czy sobie poradzą w innym kraju, czy nieznajomość języka nie będzie zbyt dużym kłopotem, czy obca kultura ich nie przytłoczy. Okazuje się jednak, że są kraje, które rozumieją te wszystkie obawy i wychodzą naprzeciw osobom decydującym się na pracę właśnie tam. Do takich krajów należy Holandia.

Dziś opowiemy Wam o tym, jakie są koszty życia i pracy na terenie Holandii. Być może te wiadomości okażą się przydatne przy podejmowaniu ostatecznej decyzji związanej z wyprowadzką i rozpoczęciem nowego życia.

Zanim jednak przejdziemy do sektora czysto finansowego, chcemy wspomnieć o możliwościach, jakie czekają na nowych pracowników w Holandii.

Przede wszystkim Holandia to kraj, który jest bardzo otwarty na pracowników z innych krajów, głównie, jeżeli chodzi o pracę sezonową. Z pewnością każdy z Was słyszał kiedyś od swojego znajomego, że był w Holandii i np. zbierał truskawki. Tego typu prac w tym kraju jest mnóstwo. Najczęściej dotyczą one właśnie owoców, warzyw czy roślin. Być może wynagrodzenie oferowane za tego typu pracę nie jest przesadnie wygórowane, ale z pewnością będzie świetnym pierwszym krokiem do podjęcia dalszych działań na terenie Holandii. Osoby, które dobrze nie znają języka bądź nie czują się zbyt pewnie w nowym miejscu, powinny zacząć od tego typu pracy. Plus pracy sezonowej jest taki, że pracodawca nie wymaga doświadczenia, znajomości języka, czy nawet CV. Bardzo często prace sezonowe wybierają studenci w okresie wakacji lub osoby starsze.

Praca długookresowa również jest bardzo popularna w Holandii i Polacy często wybierają właśnie ten kraj w celach zarobkowych. Zarobki w Holandii są zdecydowanie bardziej interesujące niż te na terenie Polski, dlatego część Polaków decyduje się na emigrację. Osoby posiadające jakiekolwiek doświadczenie w danej branży i znające choć trochę język, mogą liczyć na jeszcze wyższe stawki. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że pracując i mieszkając w Holandii nabywany nowych umiejętności komunikacyjnych i innych, co w przyszłości z pewnością przełoży się na stanowisko i wynagrodzenie.

Przejdźmy jednak do tematu dzisiejszego wpisu — poniżej przedstawiamy najważniejsze koszty związane z życiem i pracą w Holandii:

Koszty jedzenia

Pamiętajmy, że zanim wdrożymy się we wszelkie zasady panujące w Holandii, każdy wydatek wciąż będziemy przeliczać na polskie złotówki. Najlepsze ceny z Holandii znajdziemy w dyskontach, a jeżeli liczymy na polskie produkty, to musimy się przygotować na nieco większy wydatek.
Najprostszym przykładem cen panujących w strefie żywieniowej jest oczywiście bochenek chleba. W Holandii jest to koszt około 1.2 €, czyli w Przeliczeniu na złotówki około 5.5 zł. Pudełko jajek to koszt mniej więcej 2 €, a kilogram cukru, masło czy chociażby karton mleka będą kosztowały 1 €.

Mieszkanie

Każdy, kto decyduje się na pracę w Holandii, musi podjąć mieszkanie. Bywa, że to pracodawca oferuje możliwość zakwaterowania w wyznaczonym przez siebie miejscu. Często jednak są to pojedyncze, małe pokoje, które nie zapewniają porządnych warunków do życia. Takie wyjścia są lepsze w przypadku pracy sezonowej.

Warto wspomnieć o tym, że ceny za wynajem mieszkania będą różniły się w zależności od danej części kraju. W Amsterdamie wynajem będzie najdroższy, jednak już np. w Eindhoven koszty będą nieco mniejsze. Stawki są zróżnicowane, jednak można je umieścić w pewnych widełkach. Wynajem pokoju to cena od 200 do 400 €, a kawalerka od 600 do nawet 1300 €.

Uwaga! Podpisując umowę na mieszkanie, upewnij się, czy możesz załatwić sobie tam meldunek!

Podatki

Nie można zapomnieć o podatkach, które jak wiemy, są dosyć spore w kraju przepięknych tulipanów. Istnieje tu podatek progresywny — im więcej zarobisz, tym większy podatek zapłacisz. Polacy pracujący w Holandii zazwyczaj będą zaliczani do kategorii podatkowej box1.
Ciężko powiedzieć, jakie koszty podatków będziecie ponosili, bo jest to niezwykle indywidualna sprawa. Jeżeli chcecie zgłębić ten temat, skontaktujcie się z nami.

Inne wydatki

Transport publiczny to koszt około 3 € za jeden bilet. Jeżeli stawiamy na własne auto, to musimy być gotowi zapłacić mniej więcej 1.7 € za litr paliwa. Również kino czy teatr będą droższe niż w Polsce. Uznaje się, że jest to około 50% ceny więcej.

Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć Wam koszty życia w Holandii! To piękny kraj, otwarty na innych, dlatego nie bójcie się podejmować decyzji, o których marzyliście do tej pory!

Emigracja w celach zarobkowych to ciężka decyzja, która stoi przed Polakami. Osoby, które rozważają tego typu wyjście, często borykają się z obawami czy sobie poradzą w innym kraju, czy nieznajomość języka nie będzie zbyt dużym kłopotem, czy obca kultura ich nie przytłoczy. Okazuje się jednak, że są kraje, które rozumieją te wszystkie obawy i wychodzą naprzeciw osobom decydującym się na pracę właśnie tam. Do takich krajów należy Holandia. Dziś opowiemy Wam o tym, jakie są koszty życia i pracy na terenie Holandii. Być może te wiadomości okażą się przydatne przy podejmowaniu ostatecznej decyzji związanej z wyprowadzką i rozpoczęciem nowego życia. […]

Czytaj artykuł