Jak zaoszczędzić na podróżach lotniczych (i nie tylko) – odcinek 1

Dziś garść porad jak sprawić alby podróż samolotem była jak najtańsza.

Największym wydatkiem w podróży, szczególnie na dalszą odległość jest niewątpliwie środek transportu. Tak mogłoby się wydawać. Ale wcale tak być nie musi.

Przede wszystkim, jak chyba powszechnie wiadomo, cena biletu lotniczego na dany lot może być parokrotnie wyższa w dniach bezpośrednio go poprzedzających niż biletu zakupionego kilka tygodni wcześniej. Tak więc najbardziej oszczędzamy na generalnej zasadzie, która brzmi: im wcześniej kupujemy bilet na lot, tym taniej. Ale warto też uzupełnić tę zasadę o następujące punkty, być może już mniej powszechnie znane:

  • Jeśli nie musimy, nie planujmy lotu w pobliżu jakichkolwiek świąt, sylwestra itd. – w te dni loty są znacznie droższe, nawet jeśli są rezerwowane ze znacznym wyprzedzeniem.
  • Cena biletu może zmieniać się z godziny na godzinę, i często jest tak, że w określonych, stałych porach dnia jest tańsza. Jeśli mamy jeszcze sporo czasu do planowanego terminu lotu, warto wejść kilka razy na stronę internetową, gdzie dokonuje się rezerwacji i posprawdzać sobie które to godziny. Często są to godziny nocne.
  • Podobnie jest z porą tygodnia – często cena biletu przed łykendem wzrasta, aby po łykendzie znów spaść, jeśli pozostaje  jeszcze sporo dni/tygodni do lotu,
  • Cena biletu kupionego ze znacznym wyprzedzeniem bywa tak niska (np. kilkanaście funtów, czyli równowartość kilkudziesięciu złotych), że nawet jeśli nie jesteśmy jeszcze całkowicie pewni, że będziemy mogli planowanego dnia wsiąść do samolotu (ale jednak jest spora szansa, że tak się stanie), to warto rozważyć kupno tego biletu. Wydamy niewielkie pieniądze i nawet jeśli je stracimy, bo fotel poleci jednak pusty i będziemy musieli kupić nowy bilet na późniejszy termin, to jednak stracilibyśmy znacznie więcej kupując bilet dopiero w dniu, kiedy mamy już sto procent pewności że polecimy, bo wówczas byłby on już pewnie o wiele droższy. Nie mówiąc o kolosalnym zysku w przypadku kiedy jednak polecimy tym planowanym lotem,
  • Pamiętajmy, że oprócz opcji lotu między najkorzystniej (najbliżej) położonymi dla naszej trasy portami lotniczymi mamy jeszcze inne opcje, być może o wiele bardziej korzystne finansowo. Może być tak, że np. wracając do Polski lepiej wylądować – tańszym kursem – na lotnisku bardziej oddalonym od naszego celu i kontynuować podróż koleją. Zapłacimy za pociąg parędziesiąt złotych, ale możemy znacznie więcej zyskać na tańszym przelocie. Warto to wszystko skalkulować.

W kolejnym odcinku porady jak zaoszczędzić na transporcie bagażu.

Dziś garść porad jak sprawić alby podróż samolotem była jak najtańsza. Największym wydatkiem w podróży, szczególnie na dalszą odległość jest niewątpliwie środek transportu. Tak mogłoby się wydawać. Ale wcale tak być nie musi. Przede wszystkim, jak chyba powszechnie wiadomo, cena biletu lotniczego na dany lot może być parokrotnie wyższa w dniach bezpośrednio go poprzedzających niż biletu zakupionego kilka tygodni wcześniej. Tak więc najbardziej oszczędzamy na generalnej zasadzie, która brzmi: im wcześniej kupujemy bilet na lot, tym taniej. Ale warto też uzupełnić tę zasadę o następujące punkty, być może już mniej powszechnie znane: Jeśli nie musimy, nie planujmy lotu w pobliżu […]

Czytaj artykuł