Jak się przygotować do wyjazdu do pracy za granicą?

Dla wielu ludzi w Polsce praca za granicą jest  nadal ciekawą alternatywą wobec polskiego rynku pracy.  Zdecydowana większość polskich emigrantów uważa, że inne kraje zapewniają wyższy standard życia niż w Polsce. Bezrobocie jest niższe a płace zdecydowanie wyższe. Również „fachowcy” szybciej znajdują pracę w swoim zawodzie niż w naszym kraju. Co zrobić aby nasz wyjazd do pracy nie okazał się klęską? Sprawdź jak przygotowa się do wyjazdu i uniknąć porażek.

Po pierwsze pieniądze

Warto mieć przy sobie wyjeżdżając za granicę. Powinny pozwolić nam na przeżycie przez minimum dwa miesiące, zwłaszcza jeśli pracy szukać będziemy „w ciemno”.  Przygotuj się na koszty związane z wyżywieniem, opłatami oraz komunikacją.

Po drugie dokumenty

Przydadzą się przetłumaczone na język kraju, do którego się wybieramy, kopie wszystkich dokumentów związanych z wykształceniem, doświadczeniem zawodowym, znajomością języków obcych. Warto mieć ze sobą kopie: aktu urodzenia, małżeństwa, dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, polisy ubezpieczeniowej. W przypadku krajów europejskich oraz takich państw jak Islandia, Norwegia, Szwajcaria , przyda się karta EKUZ (Narodowo Fundusz Zdrowia) umożliwiająca korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej za granicą.

Po trzecie mieszkanie

Jeszcze przed wyjazdem sprawdź w internecie ceny wynajmu pokoju/mieszkania. Rozeznaj, czy wśród Twoich znajomych nie ma już osoby mieszkającej w miejscu, do którego się wybierasz.  Jeśli w pobliżu znajduje się szkoła wyższa, zajrzyj na jej stronę internetową. Znajdziesz tam wiele cennych informacji dla osób przyjezdnych w tym oferty wynajmu oraz oferty pracy. Jeśli nikogo nie znasz w okolicy, przygotuj sobie adresy przynajmniej dwóch pensjonatów, w których zatrzymasz się zanim uda się znaleźć jakieś lokum.

Po czwarte adresy i środki komunikacji

Sprawdź jakie formalności należy dopełnić zaraz po przyjeździe i jak do nich najdogodniej dotrzeć. Zawczasu zapisz adresy lokalnych biur pośrednictwa pracy, miejscowych przychodni lekarskich a nawet numery i adresy polskich placówek dyplomatycznych a także organizacji i stowarzyszeń Polaków. Dobrym źródłem informacji oraz wielu praktycznych wskazówek ułatwiającym przystosowanie się do życia i pracy w nowym miejscu są fora internetowa dla Polaków .

Po piąte rachunek bankowy

O tym pomyśl już przed wyjazdem.  Twój pracodawca będzie wymagał od Ciebie konta prowadzonego w ich kraju. Obecnie niektóre banki w Polsce umożliwiają zakładanie kont bankowych za granicą.

Po szóste POWODZENIA!

Dla wielu ludzi w Polsce praca za granicą jest  nadal ciekawą alternatywą wobec polskiego rynku pracy.  Zdecydowana większość polskich emigrantów uważa, że inne kraje zapewniają wyższy standard życia niż w Polsce. Bezrobocie jest niższe a płace zdecydowanie wyższe. Również „fachowcy” szybciej znajdują pracę w swoim zawodzie niż w naszym kraju. Co zrobić aby nasz wyjazd do pracy nie okazał się klęską? Sprawdź jak przygotowa się do wyjazdu i uniknąć porażek. Po pierwsze pieniądze Warto mieć przy sobie wyjeżdżając za granicę. Powinny pozwolić nam na przeżycie przez minimum dwa miesiące, zwłaszcza jeśli pracy szukać będziemy „w ciemno”.  Przygotuj się na koszty związane […]

Czytaj artykuł