Jak przygotować się do pracy za granicą? Poradnik 7 kroków!

praca za granicą

Planujesz wyprowadzkę do innego kraju? Decyzja o nowej pracy na zachodzie została już podjęta? A może dopiero zastanawiasz się nad życiowymi zmianami? 

Dziś przybliżymy Wam temat przygotowań do pracy za granicą. O czym warto  pamiętać i na co być przygotowanym? 

Poniżej wypisujemy kroki, które ułatwią Wam wyjazd do innego kraju i pierwsze kroki na obczyźnie. 

  1. Miejsce 

Oczywiście, kluczowym elementem decyzji wyjazdowej jest miejsce, do którego postanawiamy się udać do pracy. Polacy często stawiają na sąsiadujące Niemcy, również na Belgię czy Holandię i inne europejskie kraje. Aby racjonalnie móc podjąć decyzję o miejscu wyjazdu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników – wysokość płac, możliwości podjęcia pracy, kulturę danego kraju i wiele innych. Nowe warunki życia zawsze mogą zszokować, jednak warto się na to przygotować i przewidzieć, jakie sytuacje mogą nas spotkać. Warto poszukać forów internetowych, na których polscy wypowiadają się o tym, jak żyje się w kraju, o którym myślimy. 

2. Praca 

Niezwykle dużym ułatwieniem jest załatwienie sobie pracy, będąc jeszcze w Polsce. Oczywiście, Nie zawsze jest to możliwe, ale z pewnością ułatwi Wam funkcjonowanie. Jeżeli nie będzie to od razu praca, to warto choćby nawiązać kontakt z agencją pośrednictwa pracy, która wesprze nas w poszukiwaniach. Odradzamy wyjazd bez określenia jakichkolwiek możliwości pracy i szukania jej na miejscu. Jeżeli jednak wybierzecie tę opcję, nie zapomnijcie zabezpieczyć się finansowo na 2/3 miesiące życia bez pracy. Warto również mieć porządnie przygotowane CV, które umożliwi działanie, zarówno w Polsce, jak i w wybranym kraju. 

3. Język 

Praca w innym kraju to wyzwanie, które dużo łatwiej będzie Wam przejść, gdy będziecie znali choćby podstawy języka, którym posługuje się dana społeczność. Jest to także ważne przy rekrutacji, gdyż osoby posiadające umiejętność posługiwania się danym językiem, będą miały większe szanse na lepszą pracę. Kiedy nie posługujemy się językiem danego kraju, nie mamy wielu możliwości, a ograniczają się one raczej do fizycznej pracy. Warto zatem już przed wyjazdem podjąć naukę. Mieszkanie 

4. Mieszkanie

Sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku pracy. Jeżeli decydujemy się na wyjazd bez zorganizowanego miejsca pobytu, możemy napotkać wiele kłopotów. Oczywiście zawsze można zatrzymać się w hotelu, jednak są to dodatkowe koszty. Nie mamy także pewności, jak długo będziemy szukać nowego mieszkania. Jeżeli szukacie pracy przez agencję pracy, warto zapytać o możliwość zakwaterowania. Szczególnie na początku, to bardzo wygodna forma mieszkania.

5. Potrzeby i cele 

Kiedy uznacie, że Wasze potrzeby wymagają wyjazdu za granicę do pracy, warto dokładnie zastanowić się, jakie naprawdę mamy potrzeby i w jakie cele chcemy je przekuć. Tu warto postawić sobie pytanie o cele finansowe, o to czy chcemy wrócić do Polski i kiedy to zrobimy. Wielu z Was z pewnością zostawia rodziny w ojczyźnie. Warto też sprawdzić, jakie są możliwości urlopu, aby móc odwiedzać bliskich regularnie.

6. Dokumenty

Z pewnością to nic zaskakującego jednak coś, o czym nie możecie zapomnieć to niezbędne dokumenty. Przede wszystkim jest to dowód osobisty, a także paszport, jednak jeżeli macie prawo jazdy, to również powinniście zabrać je ze sobą. Nie zapomnijcie także wziąć wszelkich dokumentów, certyfikatów i uprawnień, które mogą okazać się niezbędne do wykonywania danej pracy. Gdy na przykład staracie się o stanowisko elektryka, musicie mieć ze sobą odpowiednie uprawnienia. 

7. Znajomości 

Nie jest to niezbędny element wyjazdu na granicę do pracy, jednak posiadanie znajomości w danym kraju może Was po prostu wesprzeć. Nowa rzeczywistość często nie jest łatwa i zanim zdobędziecie nowe znajomości, może to zająć trochę czasu. Jeżeli macie znajomych, z którymi możecie się spotkać lub, którzy mogą pokierować Wasze pierwsze kroki na obczyźnie, warto się do nich odezwać i prosić o wparcie. 

Każda sytuacja jest inna i warto pomyśleć też o indywidualnych potrzebach. Powyższe punkty to tzw. must have wyjazdu za granicę. Trzymamy kciuki za Wasz wyjazd i podjęcie nowej pracy! 

Planujesz wyprowadzkę do innego kraju? Decyzja o nowej pracy na zachodzie została już podjęta? A może dopiero zastanawiasz się nad życiowymi zmianami?  Dziś przybliżymy Wam temat przygotowań do pracy za granicą. O czym warto  pamiętać i na co być przygotowanym?  Poniżej wypisujemy kroki, które ułatwią Wam wyjazd do innego kraju i pierwsze kroki na obczyźnie.  Miejsce  Oczywiście, kluczowym elementem decyzji wyjazdowej jest miejsce, do którego postanawiamy się udać do pracy. Polacy często stawiają na sąsiadujące Niemcy, również na Belgię czy Holandię i inne europejskie kraje. Aby racjonalnie móc podjąć decyzję o miejscu wyjazdu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników – wysokość […]

Czytaj artykuł