Jak głosować w wyborach, będąc za granicą?

Chcesz oddać swój głos w majowych wyborach, ale nie mieszkasz w Polsce? Nie ma problemu! Musisz tylko dopełnić kilku formalności, złożyć wniosek najpóźniej na 3 dni przed wyborami oraz spełnić kilka warunków:

  • jest obywatelem RP,
  • ukończyła 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania),
  • nie została pozbawiona praw publicznych (prawomocnym orzeczeniem sądu),
  • nie została ubezwłasnowolniona (prawomocnym wyrokiem sądu),
  • nie została pozbawiona praw wyborczych (prawomocnym orzeczeniem TK).

Jeśli na stałe mieszkasz za granicą lub po prostu jesteś w czasie wyborów na wyjeździe, bez problemu możesz oddać swój głos. Do głosowania wymagana będzie rejestracja na serwisie e-wybory. Żeby to zrobić, musisz przygotować sobie swój numer PESEL oraz aktualny polski paszport lub dowód osobisty.

Podczas rejestracji dokonasz wyboru kraju i okręgu, w którym będziesz oddawał głos. W przypadku drugiej tury głosowania, zostaniesz uwzględniony w tej samej komisji, którą wcześniej wybrałeś.

 

Chcesz oddać swój głos w majowych wyborach, ale nie mieszkasz w Polsce? Nie ma problemu! Musisz tylko dopełnić kilku formalności, złożyć wniosek najpóźniej na 3 dni przed wyborami oraz spełnić kilka warunków: jest obywatelem RP, ukończyła 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania), nie została pozbawiona praw publicznych (prawomocnym orzeczeniem sądu), nie została ubezwłasnowolniona (prawomocnym wyrokiem sądu), nie została pozbawiona praw wyborczych (prawomocnym orzeczeniem TK). Jeśli na stałe mieszkasz za granicą lub po prostu jesteś w czasie wyborów na wyjeździe, bez problemu możesz oddać swój głos. Do głosowania wymagana będzie rejestracja na serwisie e-wybory. Żeby to zrobić, musisz przygotować sobie swój numer […]

Czytaj artykuł