Housing benefit, czyli zasiłek mieszkaniowy w UK

Housing benefit w UK to państwowa pomoc dla tych, którzy nie są w stanie opłacić czynszu za mieszkanie, niezależnie od tego czy pracują, czy nie. Dochody (a raczej przychody i oszczędności) takiej osoby nie mogą przekroczyć pewnego progu.

Otrzymanie zasiłku mieszkaniowego uzależnione jest jednak nie tylko od dochodów i posiadanych oszczędności. Władze lokalne oceniają całokształt sytuacji wnioskującego, na którą wpływają takie czynniki jak przychody partnera (nawet nieformalnego), wiek, wielkość rodziny, fakt zamieszkiwanie u bliskiego krewnego, niepełnosprawność (także członków rodziny), posiadanie dzieci, status studenta czy azylanta.

Ale to nie wszystko, co zostanie sprawdzone przed decyzją o przyznaniu zasiłku bądź odmowie. Urzędnicy zweryfikują też, czy wysokość czynszu jest adekwatna do dzielnicy, lokalu, oraz czy lokal nie jest np. zbyt duży w stosunku do liczebności rodziny. Jeśli nie stać Cię na czynsz płacony prywatnemu właścicielowi (landlordowi), dopłatę, bądź całkowite dofinansowanie, dostaniesz tak naprawdę nie do czynszu, na który umówiłeś się z właścicielem, ale do „typowego” czynszu za mieszkanie tego typu w danej okolicy. Istnieje określona lista stawek Local Housing Allowances, na której można sprawdzić sobie, ile „powinien” wynosić czynsz za mieszkanie o określonej wielkości w okolicy, w której się mieszka.

Do „kwalifikującego się czynszu”, czyli takiego, do którego masz szansę otrzymać dofinansowanie wlicza się, oprócz opłaty za mieszkanie, także opłaty za niektóre usługi jak np. pralnia komunalna, winda, plac zabaw, ale z kolei media i pewne inne składniki, nawet jeśli są wliczone w czynsz, nie kwalifikują się do dofinansowania – np. opłaty za wodę, ogrzewanie i prąd.

Istnieje możliwość wnioskowania o dopłatę do czynszu już od jakiegoś czasu opłacanego (wstecznie) – nawet do roku wstecz.

Zasiłek mieszkaniowy nie koliduje z żadnymi innymi pobieranymi benefitami.

Jeśli żyjesz wspólnie z partnerem, tylko jedno z was może otrzymać housing benefit. Jeśli jesteś singlem poniżej 35 lat, zasiłek mieszkaniowy dostaniesz wyłącznie w przypadku zamieszkiwania kawalerki bądź pokoju w wynajmowanym wspólnie z innymi mieszkaniu.

Formalności związane z housing benefit załatwia się w siedzibie lokalnych władz (Local Council), chyba że ubiega się równocześnie o inne benefity – jeśli jest to np. zasiłek dla bezrobotnych, możesz o obydwa benefity wnioskować w Jobcentre Plus, który przekaże sprawę dot. zasiłku mieszkaniowego do Local Council. Trzeba przygotować zaświadczenia o dochodach, pay-slipy (odcinki wypłat), umowę najmu (kopię), dowód tożsamości oraz numer ubezpieczenia społecznego NIN.

W przypadku przyznanego zasiłku mieszkaniowego istnieje obowiązek informowania władz lokalnych o wszystkich zmianach sytuacji materialnej i osobistej, jak na przykład zmiana dochodów, zmiana liczby mieszkańców domu, ukończenie szkoły przez dziecko, planowane przebywanie któregoś z mieszkańców poza domem ponad miesiąc.

Bardziej szczegółowe Informacje źródłowe o housing benefit w języku angielskim zamieszczone są na oficjalnej stronie rządowej UK.

Housing benefit w UK to państwowa pomoc dla tych, którzy nie są w stanie opłacić czynszu za mieszkanie, niezależnie od tego czy pracują, czy nie. Dochody (a raczej przychody i oszczędności) takiej osoby nie mogą przekroczyć pewnego progu. Otrzymanie zasiłku mieszkaniowego uzależnione jest jednak nie tylko od dochodów i posiadanych oszczędności. Władze lokalne oceniają całokształt sytuacji wnioskującego, na którą wpływają takie czynniki jak przychody partnera (nawet nieformalnego), wiek, wielkość rodziny, fakt zamieszkiwanie u bliskiego krewnego, niepełnosprawność (także członków rodziny), posiadanie dzieci, status studenta czy azylanta. Ale to nie wszystko, co zostanie sprawdzone przed decyzją o przyznaniu zasiłku bądź odmowie. Urzędnicy […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!