Holenderskie przepisy prawa, czyli gdzie szukać pomocy

Holandia, to kraj znany z licznych wiatraków, serów, tulipanów, rowerów, ale coraz częściej kojarzony jest również z dużą ilością obcokrajowców przyjeżdżających do Holandii w celach zarobkowych. To rzeczywiście prawda. Dlatego dla wszystkich osób pracujących w Holandii przedstawiam krótki poradnik dotyczący prawnych aspektów pracy.

Inspekcja Pracy i przepisy BHP

Inspekcja Pracy nadzoruje przestrzeganie prawa jak i przepisów BHP zarówno przez pracodawcę jak i pracownika. Pracownik może złożyć zażalenie, w przypadku jeśli pracodawca nie przestrzega przepisów BHP. Co należy zrobić w pierwszej kolejności? Na samym początku należy próbować rozwiązać dany problem z pracodawcą. Jeśli to okaże się mało skuteczne, pracownik ma prawo złożyć zażalenie w Inspekcji Pracy (w oddziale, który znajduje się najbliżej Waszego miejsca pracy). Zażalenie można składać zarówno pisemnie jak i telefonicznie. W większości przypadków, o ile to możliwe, zostaje również zagwarantowana anonimowość osoby, która składa niniejsze zażalenie. Więcej informacji można uzyskać pod adresem www.arbeidsinspectie.nl tylko w języku niderlandzkim.

Poniżej podaję kilka przydatnych adresów siedzib Inspekcji Pracy:

Inspekcja Pracy w Groningen
Postbus 30016, 9700 RM Groningen
Telefon 050 522 58 80

Inspekcja Pracy w Arnhem
Postbus 9018, 6800 DX Arnhem
Telefon 026 355 71 11

Inspekcja Pracy w Amsterdamie
Postbus 58366, 1040 HJ Amsterdam
Telefon 020 581 26 12

Inspekcja Pracy w Utrechcie
Postbus 820, 3500 AV Utrecht
Telefon 030 230 56 00

Inspekcja Pracy w Rotterdamie
Postbus 9580, 3007 AN Rotterdam
Telefon 010 479 83 00

Inspekcja Pracy w Roermond
Postbus 940, 6040 AX Roermond
Telefon 0475 356 666

Biuro Pomocy Prawnej

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu bezpłatnej porady prawnej, a także doradztwa, możemy zwrócić się do Biura Pomocy Prawnej. Takie biuro, udzieli nam wszelkich informacji prawnych, dotyczących przede wszystkim (ale nie tylko) pracy. Jeśli BPP nie jest w stanie udzielić nam ostatecznej odpowiedzi, możemy liczyć z ich strony na odesłanie nas do właściwej instytucji, które będą w stanie udzielić nam fachowej pomocy. Adresy takich oddziałów można znaleźć na stronie internetowej: www.hetjl.nl (tylko w języku niderlandzkim). Można również skontaktować się drogą telefoniczną, czyli zadzwonić pod numer 0900 8020.

Holandia, to kraj znany z licznych wiatraków, serów, tulipanów, rowerów, ale coraz częściej kojarzony jest również z dużą ilością obcokrajowców przyjeżdżających do Holandii w celach zarobkowych. To rzeczywiście prawda. Dlatego dla wszystkich osób pracujących w Holandii przedstawiam krótki poradnik dotyczący prawnych aspektów pracy. Inspekcja Pracy i przepisy BHP Inspekcja Pracy nadzoruje przestrzeganie prawa jak i przepisów BHP zarówno przez pracodawcę jak i pracownika. Pracownik może złożyć zażalenie, w przypadku jeśli pracodawca nie przestrzega przepisów BHP. Co należy zrobić w pierwszej kolejności? Na samym początku należy próbować rozwiązać dany problem z pracodawcą. Jeśli to okaże się mało skuteczne, pracownik ma prawo złożyć zażalenie w […]

Czytaj artykuł