Holandia: ulgi na dzieci

Zasiłek na dzieci Holandia

Dziś krótko o holenderskiej uldze na dzieci – inkomensafhankelijke combinatiekorting. Dostałem zapytanie, na które postaram się odpowiedzieć zakładając, że mówimy o zeznaniu podatkowym za rok 2015 i to w nim wnosimy o ulgę na dzieci. Podobnie działać będziemy przy rozliczeniu za 2016 rok, oczywiście o ile nie zmienią się przepisy 🙂

W Holandii istnieje obecnie jedna główna ulga na dzieci – inkomensafhankelijke combinatiekorting. Przysługuje ona rodzicom dzieci, które od 1 stycznia 2015 roku nie ukończyły jeszcze 12 lat (czyli są urodzone po 31 grudnia 2002 roku). Jednak, żeby ulga została uznana, rodzice muszą w tym przypadku być zameldowani pod tym samym polskim adresem co dzieci przez co najmniej 6 miesięcy w 2015 roku. Dochody rodzica pracującego w Holandii muszą przekraczać 4857 Euro brutto, a kwoty, które możemy uzyskać wahają się od 1033 do 2152 Euro. Inkomensafhankelijke combinatiekorting otrzymuje ten rodzic, który osiągnął niższe dochody w danym roku.

Do 2015 roku w Holandii można było uzyskać jeszcze ulgę dla samotnego rodzica (Alleenstaandeouderkorting), która niestety została zniesiona. Obecnie więc pomoc rodzinom posiadającym dzieci przesuwa się w stronę zasiłków Kinderbijslag (zasiłek rodzinny) i Kindgebonden Budget (dodatkowy zasiłek na dziecko). Pierwszy z nich jest niezależny od posiadanego dochodu, natomiast drugi jest przyznawany osobom najmniej zarabiającym. Ostatnim, czwartym rodzajem dofinansowania jest dodatek na częściowe pokrycie kosztów opieki instytucjonalnej nad dziećmi – kinderopvangtoeslag.

Wprawdzie brzmi to wszystko trochę zawile, wystarczy pomoc bardziej doświadczonego znajomego. Można także skorzystać z porad fachowców zajmujących się doradztwem podatkowym, w tym zwrotami podatku.

Dziś krótko o holenderskiej uldze na dzieci – inkomensafhankelijke combinatiekorting. Dostałem zapytanie, na które postaram się odpowiedzieć zakładając, że mówimy o zeznaniu podatkowym za rok 2015 i to w nim wnosimy o ulgę na dzieci. Podobnie działać będziemy przy rozliczeniu za 2016 rok, oczywiście o ile nie zmienią się przepisy 🙂 W Holandii istnieje obecnie jedna główna ulga na dzieci – inkomensafhankelijke combinatiekorting. Przysługuje ona rodzicom dzieci, które od 1 stycznia 2015 roku nie ukończyły jeszcze 12 lat (czyli są urodzone po 31 grudnia 2002 roku). Jednak, żeby ulga została uznana, rodzice muszą w tym przypadku być zameldowani pod tym […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!