Holandia a ubezpieczenie zdrowotne

Podejmując pracę w Holandii należy pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym, które wykupić musi każdy podejmujący pracę pracownik. Co jeśli tego nie zrobimy?

Osoby które nie zapłacą polisy ubezpieczeniowej, bądź ubezpieczy ich pracodawca będą wzywane do zapłacenia zaległych składek.

Ważny jest również zakres zatrudnienia. Od niego zależą bowiem zaległości finansowe z tytułu niezapłaconych składek, które mogą sięgać od kilkuset do kilku tysięcy euro. Jeśli nie wykupimy polisy na samym początku zatrudnienia, możemy spodziewać się dodatkowych opłat, sięgających nawet kilkaset euro. Pamiętajmy, iż obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej dotyczy zazwyczaj samego pracownika.

Co daje nam polisa ubezpieczeniowa wykupiona w Holandii?

Daje nam przede wszystkim prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej, co niejednokrotnie może być nam potrzebne przebywając w pracy za granicą.  Polisa ubezpieczeniowa daje nam też możliwość otrzymania świadczeń w wypadku choroby. Koszt pakietu ubezpieczeniowego sięga zazwyczaj do 100 euro w skali miesiąca.

Pracodawca a polisa ubezpieczeniowa

Pracodawca zatrudniając nas do pracy, ma obowiązek poinformować nas o konieczności wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Możemy spotkać się również z listą ubezpieczycieli proponowanych przez naszego pracodawce, a nawet pomocą pracodawcy w kwestiach związanych z dopełnieniem wszelkich formalności. Pamiętać należy jednak, że sprawy związane z polisą ubezpieczeniową powinny w pierwszej kolejności dotyczyć nas samych. To my musimy o nią zadbać, na wypadek gdyby pracodawca z jakiegoś powodu zaniedbał kwestie ubezpieczeniowe.

Świadczenia chorobowe

Holenderskie prawo mówi, iż w wypadku choroby pracownik ma prawo otrzymać 70% swojej podstawowej wypłaty. W zależności od pracodawcy może zdarzyć się, że dostaniemy również dopłatę z kieszeni pracodawcy.

Co jeśli zachorujemy?

Pracownik musi sprawdzić, czy jego pracodawca zgłosił jego chorobę do UWV, jest to odpowiednik naszego ZUS-u. Jeśli pracodawca tego nie zrobił, musimy zrobić to my. Dane UWV można znaleźć na stronie internetowej www.uwv.nl.

Co jeśli mamy niskie zarobki?

Pracownik który nie ma zbyt wysokich zarobków może starać się o dofinansowanie do składek ubezpieczeniowych, składając odpowiedni wniosek (Toeslag) w holenderskim urzędzie skarbowym.

 

Podejmując pracę w Holandii należy pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym, które wykupić musi każdy podejmujący pracę pracownik. Co jeśli tego nie zrobimy? Osoby które nie zapłacą polisy ubezpieczeniowej, bądź ubezpieczy ich pracodawca będą wzywane do zapłacenia zaległych składek. Ważny jest również zakres zatrudnienia. Od niego zależą bowiem zaległości finansowe z tytułu niezapłaconych składek, które mogą sięgać od kilkuset do kilku tysięcy euro. Jeśli nie wykupimy polisy na samym początku zatrudnienia, możemy spodziewać się dodatkowych opłat, sięgających nawet kilkaset euro. Pamiętajmy, iż obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej dotyczy zazwyczaj samego pracownika. Co daje nam polisa ubezpieczeniowa wykupiona w Holandii? Daje nam przede wszystkim prawo do […]

Czytaj artykuł