Gdzie szukać bezpiecznych ofert pracy za granicą?

Praca za granicą

Mija pierwszy kwartał roku. I choć dla decyzji o emigracji na dłuższy okres nie ma większego znaczenia miesiąc czy pora roku, o tyle dla poszukujących określonych typów pracy liczy się kraj i sezonowość. Holandia to na przykład prace przy kwiatach, nadciągające lato to także szansa na pracę w miejscowościach turystycznych, parkach rozrywki itd. Bez względu jednak na to, czy decydujemy się na pracę dorywczą czy stałą, za każdym pierwszym razem u danego pracodawcy pojawiają się wątpliwości dotyczące wiarygodności jego samego lub agencji, przez którą mamy być zatrudnieni. Tym wpisem rozpoczynam więc cykl porad dotyczących różnych aspektów bezpiecznych wyjazdów za granicę.
Na Facebooku przywołałem ostatnio przykład oszustwa dotyczącego fikcyjnej oferty pracy. Zapytaliście, jak więc sprawdzić, czy oferta pracy jest wiarygodna. Choć wydaje mi się to kompletnie nieracjonalne, wciąż wielu zdesperowanych poszukiwaczy pracy daje złapać się na „haczyk” atrakcyjnych ofert pracy bez pośredników. Niestety, bazując na przytoczonej sytuacji, wielu z nich brakuje zdrowego rozsądku. Brzmi brutalnie? Owszem, ale taka jest prawda. I choć żal mi tych wszystkich nieszczęśników przestrzegam przed wierzeniem w cuda i mannę z nieba. Morze wyjdę na zgorzkniałego pesymistę, ale niestety nie wszystko złoto, co się świeci, także w przypadku atrakcyjnych ofert pracy. Pośpiech nie jest dobrym doradcą, zwłaszcza w przypadku, kiedy decydujesz się zainwestować swoje pieniądze w coś, co może przynieść tylko rozczarowanie.
Możliwości poszukiwania pracy za granicą jest wiele – pierwsza, która przychodzi mi do głowy to lokalne, Powiatowe czy Wojewódzkie Urzędy Pracy. Kto jest zarejestrowany w tej instytucji wie, że w formularzu pojawia się pytanie o pracę za granicą. Tam też na specjalnych tablicach znajdują się oferty pracy zagranicznej. Warto o nie pytać także, kiedy nie ma odpowiadającego nam zajęcia, bo często pracownicy urzędu mają w swoich bazach więcej ofert niż tylko te powieszone w biurze czy na stronie internetowej. Jeśli więc interesuje Cię praca w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli np. w Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, ale także na południu Europy w Hiszpanii, Francji czy Grecji, pomocna będzie Europejska Sieć Doradców Zawodowych EURES i jej konsultanci dostępni w urzędach pracy. Formalnie poszukiwać pracy można także za pośrednictwem Ochotniczych Hufców Pracy.
Chociaż myśląc o poszukiwaniu pracy naturalnym wydaje się kierowanie swych kroków do Urzędów Pracy, dobrze wiemy, jak różna jest ich skuteczność… Stanowi to duże pole do popisu dla agencji zatrudnienia i pośredników pracy, którzy niestety bywają różni…
Pierwszym krokiem do sprawdzenia wiarygodności takich firm, podobnie jak akredytowanych ośrodków EURES, jest Rejestr Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia (KRAZ) na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Polecam tę stronę jako główne źródło informacji o pośrednikach pracy. Wpisując nazwę agencji zatrudnienia nie tylko sprawdzimy, czy figuruje w ogóle w rejestrze, ale także uzyskamy informacje na temat jego siedziby i filii czy daty rejestracji i uzyskania certyfikatu wiarygodności, dzięki czemu możemy przekonać się, czy mamy do czynienia z wieloletnim usługodawcą czy może to całkowicie nowy podmiot, a to powinno włączyć nam czerwoną ostrzegawczą lampkę.
To powierzchowne ujęcie tematu, przez który będziemy „przekopywać się” w kolejnych wpisach ze szczegółowymi wskazówkami, na co warto zwracać uwagę korzystając z usług pośredników czy bezpośrednio kontaktując się z pracodawcą.

Mija pierwszy kwartał roku. I choć dla decyzji o emigracji na dłuższy okres nie ma większego znaczenia miesiąc czy pora roku, o tyle dla poszukujących określonych typów pracy liczy się kraj i sezonowość. Holandia to na przykład prace przy kwiatach, nadciągające lato to także szansa na pracę w miejscowościach turystycznych, parkach rozrywki itd. Bez względu jednak na to, czy decydujemy się na pracę dorywczą czy stałą, za każdym pierwszym razem u danego pracodawcy pojawiają się wątpliwości dotyczące wiarygodności jego samego lub agencji, przez którą mamy być zatrudnieni. Tym wpisem rozpoczynam więc cykl porad dotyczących różnych aspektów bezpiecznych wyjazdów za granicę. […]

Czytaj artykuł