Gdzie i jak rozliczać podatki?

rozliczenia podatkowe

Zadziwia mnie, że szykujecie już oręż przed rozliczeniami podatkowymi za rok 2015 zbrojąc się w wiedzę. Wiem, że wielu z Was będzie to robiło na ostatnią chwilę, odwlekając niezbędne czynności do „godziny zero”, ale zapewne ci z Was, którzy natrafiają na problemy lub borykają się z wątpliwościami, wolą mieć wszystko załatwione z należytym wyprzedzeniem. Dziś więc dostarczam Wam małą porcję wiedzy na temat tego, jak rozliczać się podejmując pracę w różnych krajach Unii Europejskiej, bo choć wielu z Was pracuje stacjonarnie w jednym z nich, sporą grupę stanowią też „skoczkowie”, pracujący to tu, to tam. To dla Was! 🙂

Wiecie jak jest – czasem popracujemy trochę w Polsce, czasem za granicą, zależy co „wpadnie”. Oczywiście, nikt nam nie zabroni, co więcej, dobrze, jeśli mamy warunki i na tyle umiejętności (np. językowych), by być elastycznymi. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy przychodzi kwestia rozliczania rocznych PITów. Czy należy rozliczać się w Polsce czy też w krajach, w których się pracuje, a może tu i tu?

Osoby legalnie pracujące za granicą, za które pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek mają prawo, a niekiedy są zobowiązane złożyć roczne zeznanie podatkowe w zagranicznym urzędzie skarbowym. Obowiązek zapłaty podatku dochodowego określany jest na podstawie prawa danego państwa. Istnieją dwa kryteria, według których określa się, czy dany dochód podlega opodatkowaniu w danym państwie. Pierwsze to miejsce zamieszkania (tzw. rezydencja podatkowa), drugie – miejsce położenia źródła przychodów, czyli kraj, z którego otrzymało się dany dochód. Napiszę przekrojowo jak to wygląda w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii, bo z tymi krajami miałem do czynienia.

Niemcy

Rezydenci, czyli pracownicy przebywający na terenie Niemiec ponad pół roku, mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej. Nie dotyczy on jednak wszystkich – zwolnieni są z niego pracownicy zagraniczni, którzy przebywali w Niemczech krócej niż pół roku (tzw. nierezydenci wg kryterium 183 dni).

Holandia

Do złożenia deklaracji podatkowej w Holandii są zobowiązane osoby, które otrzymały wezwanie do rozliczenia lub papierowy formularz (biljet) z holenderskiego urzędu skarbowego (Beastingdienst). Obowiązek złożenia deklaracji powstaje także w sytuacji, kiedy po obliczeniu należnego podatku spodziewamy się dopłaty wyższej lub równej 45 Euro.

Wielka Brytania

Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, to obowiązek składania deklaracji podatkowej jest zależny od systemu, w którym wykonuje się pracę. Może być to PAYE (Pay-As-You-Earn) lub Self Assessment. W większości Polacy wykonują pracę najemną w systemie PAYE – pracując w nim nie ma obowiązku rozliczania się z urzędem. W systemie Self Assessment są zarejestrowane osoby samozatrudnione, osiągające zyski z nieruchomości lub lokat bankowych oraz pracownicy delegowani do pracy w Wielkiej Brytanii. Rozliczając się z podatku dochodowego w tym systemie, istnieje obowiązek składania corocznych deklaracji podatkowych.

W razie wątpliwości, można zasięgnąć języka w odpowiednim urzędzie skarbowym lub skorzystać z porad profesjonalistów zajmujących się kwestiami podatkowymi osób migrujących.

Zadziwia mnie, że szykujecie już oręż przed rozliczeniami podatkowymi za rok 2015 zbrojąc się w wiedzę. Wiem, że wielu z Was będzie to robiło na ostatnią chwilę, odwlekając niezbędne czynności do „godziny zero”, ale zapewne ci z Was, którzy natrafiają na problemy lub borykają się z wątpliwościami, wolą mieć wszystko załatwione z należytym wyprzedzeniem. Dziś więc dostarczam Wam małą porcję wiedzy na temat tego, jak rozliczać się podejmując pracę w różnych krajach Unii Europejskiej, bo choć wielu z Was pracuje stacjonarnie w jednym z nich, sporą grupę stanowią też „skoczkowie”, pracujący to tu, to tam. To dla Was! 🙂 Wiecie […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!