Firmy budowlane – praca w Norwegii

Podczas kryzysu związanego z nieruchomościami, Norwegowie zaczęli przykładać szczególną uwagę na dobre wykonywanie prac oraz na niskie koszty usług związanych z pracami budowlanymi, dlatego też Polacy stanowią jedną z większych grup imigrantów pracujących w norweskim sektorze budownictwa.

Firma założona w Polsce

Zakładając firmę w Polsce, a następnie wyjeżdżając w celach zarobkowych do Norwegii, musimy liczyć się z faktem, iż funkcjonuje ona, jako zagraniczna firma zapisana pod oddzielnym numerem organizacyjnym. Ponadto, firma taka otrzymuje norweski odpowiednik NIP-u, który ma na celu umożliwienie kontaktów z norweskimi urzędami, lub podczas zakładania konta w norweskim banku. To jednak nie wszystko. Chcąc wyjechać do Norwegii z firma załażoną w Polsce, musimy mieć norweskiego przedstawiciela, który będzie odpowiedzialny za szereg spraw, jak na przykład uregulowanie kwestii podatkowych lub innych opłat. Ważną informacją jest, że po przekroczeniu pięćdziesięciu tysięcy koron w ciągu dwunastu miesięcy, właściciel firmy ma obowiązek zgłosić firmę do Rejestru Podatników VAT.

Możliwe jest również założenie jednoosobowej firmy budowlanej w Norwegii, a także zarejestrowanie jej w Norweskim Rejestrze Podmiotów Gospodarczych, na przykład za pomocą strony internetowej https://www.brreg.no/.

Gdzie znaleźć pracę?

Głównym źródłem zleceń jest norweska strona internetowa https://mittanbud.no/. Aby móc korzystać z serwisu należy podać swój numer telefonu, zarejestrować się, a następnie uiścić opłatę w wysokości od 990koron na miesiąc. Jest to spowodowane wielkością strony, a co za tym idzie ogromem zleceń na niej oferowanych. Nie jest to jednak jedyna możliwość zdobycia zlecenia. Wśród innych norweskich portali służących pomocą w znalezieniu zlecenia budowlanego można wymienić również: https://www.finn.no/, które działa podobnie jak strona wymieniona wyżej.

Bezpieczeństwo na budowie

Norwegia dba o bezpieczeństwo pracy na budowie. W tym celu, wszyscy pracownicy, wchodząc na budowę, muszą być wyposażeni w specjalne identyfikatory, które bez problemu można zamówić za pośrednictwem Internetu, a instytucją wydającą identyfikatory jest Norsik AS. Aby je zdobyć, należy wypełnić formularz, podać dane pracowników, załączyć kopię paszportu, prawa jazdy, lub karty płatniczej, jeśli wystawiona została w norweskim banku. Są one wydawane maksymalnie na okres dwóch lat. Zgubienie identyfikatora skutkuje jego unieważnieniem, a następnie wystawieniem nowego, co należy oczywiście zgłosić do Norsik AS.

Podczas kryzysu związanego z nieruchomościami, Norwegowie zaczęli przykładać szczególną uwagę na dobre wykonywanie prac oraz na niskie koszty usług związanych z pracami budowlanymi, dlatego też Polacy stanowią jedną z większych grup imigrantów pracujących w norweskim sektorze budownictwa. Firma założona w Polsce Zakładając firmę w Polsce, a następnie wyjeżdżając w celach zarobkowych do Norwegii, musimy liczyć się z faktem, iż funkcjonuje ona, jako zagraniczna firma zapisana pod oddzielnym numerem organizacyjnym. Ponadto, firma taka otrzymuje norweski odpowiednik NIP-u, który ma na celu umożliwienie kontaktów z norweskimi urzędami, lub podczas zakładania konta w norweskim banku. To jednak nie wszystko. Chcąc wyjechać do Norwegii […]

Czytaj artykuł