Dziecko w niemieckiej szkole. Podstawowe informacje dla rodzica!

Przeprowadzasz się do Niemiec, a wraz z Tobą Twoje dzieci? Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby niemiecki system szkolny cię nie zaskoczył.

Poszukiwania szkoły w Niemczech 

W Niemczech właściwie każda szkoła ma swoją stronę WWW. Na takiej stronie szkoła zamieszcza wszelkie istotne informacje dotyczące poziomu, metod nauczania i innych istotnych spraw. Może być to pierwszy krok do podjęcia decyzji o zapisaniu dziecka do danej szkoły. Jeżeli wiemy już wszystko i decydujemy się na zapisanie naszego dziecka do konkretnej szkoły w Niemczech, należy zająć się sprawami formalnymi. Oczywiście, jednym z ważniejszych czynników decydujących o zapisaniu do szkoły, jest lokalizacja. Ważne jednak aby zwrócić uwagę na podejście szkoły do dzieci imigrantów. Jeżeli dziecko nie jest jeszcze w stanie uczestniczyć w regularnych zajęciach, przede wszystkim ze względu na barierę językową, organizowane mogą być zajęcia próbne. 

Dokumenty niezbędne do zapisania dziecka do szkoły:

  • formularz zgłoszeniowy z ewentualnym  (jeżeli posiadamy) dokumentem o obowiązku szkolnym
  • dowód osobist
  • akt urodzenia pociechy

Zanim dziecko oficjalnie ruszy do szkoły, otrzymamy skierowanie do lekarza dziecięcego, które wykona badanie. 

System szkolnictwa w Niemczech

Ważną informacją jest, że system szkolnictwa w Niemczech podlega bezpośrednio landom. Właśnie dlatego, ku naszemu zdziwieniu, formy nauczania i tryb nauki mogą być zupełnie różne w zależności od landu.

Niezmiennie jednak w całym kraju funkcjonuje obowiązek szkolny. Niezależnie od płci czy pochodzenia – dzieci muszą się uczyć. 

Podobnie w całym kraju funkcjonuje też struktura szkolnictwa, która składa się z:

  • szkoły podstawowej, czyli Primärstufe – klasy 1-4
  • szkoła średnia stopnia pierwszego, czyli Sekundarstufe I – klasy 5-10 
  • szkoła średnia stopnia drugiego, czyli Sekundarstufe II – klasy 11-13.

Swoją przygodę ze szkołą w Niemczech dzieci zaczynają w wieku sześciu lat.

Koszty szkolnictwa w Niemczech 

W Niemczech nauka w szkołach państwowych jest nieodpłatna. Są nawet landy, które fundują swoim uczniom np. podręczniki. Dlaczego tak jest? 

Państwo niemieckie kładzie duży nacisk na równość pomiędzy dziećmi w kraju – niezależnie od pochodzenia, statusu finansowego rodziców itp. 

Jak to wygląda w praktyce? 

Niemcy to kraj, w którym bardzo duży nacisk kładzie się na praktyczne podejście do wielu spraw. Nie inaczej jest w przypadku szkolnictwa. Już na początku swojej kariery szkolnej dzieci są kierowane w stronę jakiejś dziedzinę. Część z nich ma już zaplanowaną swoją przyszłość przez rodziców. Mimo to, niemieckie szkolnictwo zwraca szczególną uwagę na to, aby dzieci myślały samodzielnie i szukały własnych rozwiązań w wielu sytuacjach. Zasada jest prosta – uczeń ma sobie poradzić z praktycznymi zadaniami w szybki i bezproblemowy sposób. Ma to niewątpliwie wiele plusów, ale także sporo minusów. Jednym z nich może być ominięcie dość sporego materiału, o którym po prostu warto wiedzieć. 

Mówi się, że podstawowa różnica pomiędzy uczniem polskim a uczniem niemieckim jest taka, że ten pierwszy będzie wiedział a drugi będzie potrafił zrobić.

Oczywiście, można założyć, że druga z wersji będzie znacznie bardziej przydatna w przyszłości, ale nie demonizujmy polskiego systemu szkolnictwa. 

Przydatne słowa: 

Elternabend lub Elternsprechtag – zebranie rodziców, które odbywa się raz w każdym półroczu. 

Klassenpflegschaft – rada klasy. Wybierana co rok lub co dwa lata. 

Eltersprechzeiten bądź Elternsprechstunden – konsultacje dla rodziców. Odbywają się regularnie. 

Blauer Brief – informacja dla rodzica o problemach z nauką i możliwości powtarzania klasy. 

Förderunterricht – zajęcia wyrównawcze dla bardziej potrzebujących uczniów. 

Kinderhort – świetlica. 

Herkunftssprachlicher Unterricht – nauka języka ojczystego w szkole. 

Elternbriefe – list wysyłamy do rodziców na początku roku z harmonogramem życia szkoły. 

Abwesenheitsmeldung – zgłoszenie nieobecności pociechy. Obowiązek rodzica, kiedy dziecko nie może uczestniczyć w zajęciach, z różnych powodów. 

Przeprowadzasz się do Niemiec, a wraz z Tobą Twoje dzieci? Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby niemiecki system szkolny cię nie zaskoczył. Poszukiwania szkoły w Niemczech  W Niemczech właściwie każda szkoła ma swoją stronę WWW. Na takiej stronie szkoła zamieszcza wszelkie istotne informacje dotyczące poziomu, metod nauczania i innych istotnych spraw. Może być to pierwszy krok do podjęcia decyzji o zapisaniu dziecka do danej szkoły. Jeżeli wiemy już wszystko i decydujemy się na zapisanie naszego dziecka do konkretnej szkoły w Niemczech, należy zająć się sprawami formalnymi. Oczywiście, jednym z ważniejszych czynników decydujących o zapisaniu do szkoły, jest lokalizacja. Ważne jednak aby […]

Czytaj artykuł