Dofinansowanie działalności w Niemczech. Jakie są możliwości?

Planujesz założyć firmę w Niemczech? Nie masz jednak wystarczających środków własnych na rozwój biznesu i poszukujesz alternatyw? Sprawdź…

Osoby chcące założyć własną działalność na terenie Niemiec, jak najbardziej mają taką możliwość. Co więcej, istnieje możliwość dofinansowania nowo powstałych firm. Takie dofinansowanie w Niemczech jest przyznawane w ramach środków państwowych na rozwój działalności gospodarczych. Oczywiście, nie każdy otrzyma dofinansowanie, dlatego, zanim zaczniecie się o nie obiegać, warto wiedzieć coś więcej…

Skąd płynie dofinansowanie w Niemczech? 

 • Pomoc z urzędu pracy — podobnie jak w Polsce, osoby będące na bezrobociu i chcące założyć własną działalność gospodarczą, będą mogły liczyć na dotację ze swojego urzędu pracy. Maksymalne kwoty dofinansowania zależą od możliwości danej placówki. 
 • Gminy oraz powiaty w Niemczech najczęściej przyznają świeżym przedsiębiorcom pomoc w postaci pomieszczeń do pracy lub działek budowlanych na preferencyjnych warunkach. Z kolei kraje związkowe najczęściej wspierają nowe biznesy częścią kapitału niezbędnego do rozwoju działalności. Mogą także poręczyć. 
 • Dotarcie w Unii Europejskiej — w Niemczech również funkcjonują dotację od UE. Często powstają również programy dofinansowujące poszczególne branże. 
 • Programy dofinansowania — państwo niemieckie stara się ułatwić pierwsze kroki przedsiębiorcom i w ramach programów dofinansowania może przyznać dotację lub na przykład podatkowe subwencje. 

Jakie dofinansowanie na działalność można otrzymać w Niemczech? 

 • dotacje (bezzwrotne) na konkretne usługi lub towary wspierające rozwój firmy
 • kredyty z niskim oprocentowaniem 
 • pieniądze pochodzące z programów na wsparcie własnego kapitału 
 • pieniądze przeznaczone na usługi poradnictwa 

Jak otrzymać dofinansowanie na firmę w Niemczech? 

W Niemczech instytucją, która jest najbardziej pomocna, a czasem niezbędna przy otrzymaniu dofinansowania na firmę lub innej formy wsparcia, jest bank. W Niemczech bank pełni rolę swojego rodzaju pośrednika pomiędzy osobą starającą się o dofinansowanie a instytucją przyznającą dofinansowanie. Jeżeli formą pomocy ma być kredyt, to właśnie bank bierze na siebie odpowiedzialność przyznania i egzekwowania kredytu.

Pomoc w banku może okazać się niezwykle przydatna, nawet jeżeli z założenia nie ma konieczności współpracy z nim przy wnioskowaniu o dotację. Tak czy inaczej, zanim otrzymacie dofinansowanie w Niemczech, musicie zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy: 

 • stworzenie i weryfikacja biznesplanu
 • dostosowanie specyfiki branży i potrzeb do obecnie otwartych programów dofinansowujących
 • kontakt z instytucją przyznająca dofinansowanie 
 • przygotowanie pełnej dokumentacji niezbędnej do wnioskowania, a następnie złożenie wniosku wraz z załącznikami 
 • odebranie decyzji i środków przyznanych 

Jak widzicie, w wielu z wyżej wymienionych czynności przyda się pomoc specjalistów. Samo tworzenie biznesplanu nie jest łatwe. Później pojawia się załatwianie dokumentacji, w której nie jedna osoba mogłaby się pogubić. Jeżeli czujecie, że nie poradzicie sobie sami, zawsze możecie się zgłosić do swojego niemieckiego banku i tam szukać pomocy. Powodzenia! 

Planujesz założyć firmę w Niemczech? Nie masz jednak wystarczających środków własnych na rozwój biznesu i poszukujesz alternatyw? Sprawdź… Osoby chcące założyć własną działalność na terenie Niemiec, jak najbardziej mają taką możliwość. Co więcej, istnieje możliwość dofinansowania nowo powstałych firm. Takie dofinansowanie w Niemczech jest przyznawane w ramach środków państwowych na rozwój działalności gospodarczych. Oczywiście, nie każdy otrzyma dofinansowanie, dlatego, zanim zaczniecie się o nie obiegać, warto wiedzieć coś więcej… Skąd płynie dofinansowanie w Niemczech?  Pomoc z urzędu pracy — podobnie jak w Polsce, osoby będące na bezrobociu i chcące założyć własną działalność gospodarczą, będą mogły liczyć na dotację ze swojego […]

Czytaj artykuł