Dobra wiadomość dla Polaków pracujących w UK

Od października wzrośnie National Minimum Wage, czyli płaca minimalna za jedną godzinę pracy w Wielkiej Brytanii. Jesienią stawka godzina dla osoby powyżej 21 roku życia wzrośnie o 20 pensów, czyli wyniesie 6,70 funtów/godzinę. Młodsi pracownicy w przedziale wiekowym od 18 do 20 lat mogą liczyć na minimalne zarobki w wysokości 5,30 funtów/godzinę. Jeszcze młodsi – pomiędzy 16, a 17 rokiem życia – na 3,87 funty/godzinę.

To bardzo dobra wiadomość dla pracujących w Wielkiej Brytanii. Ktoś, kto pracuje na pełen etat za płacę minimalną, zarobi aż o 400 funtów więcej w skali roku. Przypomnę, że w 2013 roku minimalna stawka za godzinę pracy dla dorosłej osoby wynosiła 6,31 funtów. Widać więc znaczną poprawę, a to jeszcze nie koniec. Podobno ministerstwo zapowiedziało, że w ciągu najbliższych 5 lat stawka godzinowa wzrosnąć może nawet do 7 funtów/godzinę, jeśli wzrost gospodarczy dalej będzie sprzyjający, a inflacja stale zmniejszająca się.

Warto wiedzieć, że potrącenia z pensji jakich czasem dokonuje pracodawca (m.in. na mieszkanie, transport, posiłki dla pracowników) nie mogą obniżyć Twojego wynagrodzenia poniżej krajowej płacy minimalnej.

Niektóre stanowiska nie są objęte przepisami o krajowej płacy minimalnej. Są to między innymi niektórzy: praktykanci, osoby mające mniej niż 16 lat, studenci odbywający staż w ramach studiów, au-pair i opiekunki do dzieci, które mieszkają razem z rodziną i nie płacą za lokal i wyżywienie, osoby pracujące na własny rachunek, a także zatrudnieni w siłach zbrojnych, pracownicy wolontaryjni i niektóre osoby odbywające szkolenie w ramach programów rządowych.

Źródło informacji: Euro-punkt.

Od października wzrośnie National Minimum Wage, czyli płaca minimalna za jedną godzinę pracy w Wielkiej Brytanii. Jesienią stawka godzina dla osoby powyżej 21 roku życia wzrośnie o 20 pensów, czyli wyniesie 6,70 funtów/godzinę. Młodsi pracownicy w przedziale wiekowym od 18 do 20 lat mogą liczyć na minimalne zarobki w wysokości 5,30 funtów/godzinę. Jeszcze młodsi – pomiędzy 16, a 17 rokiem życia – na 3,87 funty/godzinę. To bardzo dobra wiadomość dla pracujących w Wielkiej Brytanii. Ktoś, kto pracuje na pełen etat za płacę minimalną, zarobi aż o 400 funtów więcej w skali roku. Przypomnę, że w 2013 roku minimalna stawka za […]

Czytaj artykuł