Dni wolne od pracy w innych krajach

Podczas długiego weekendu związanego z Bożym Ciałem warto dowiedzieć się jak wygląda kalendarz ludzi innych narodowości oraz które dni są ustawowo wolne od pracy w innych państwach. Majówka, Zielone Świątki czy Boże Ciało – w te święta Polacy mogą odetchnąć od pracy choć na chwilę. Jak wygląda sytuacja w Anglii, w Niemczech, we Francji i w innych krajach?

WIELKA BRYTANIA

W UK podobnie jak w Polsce świętuje się nadejście Nowego Roku, Wielkiejnocy i Bożego Narodzenia.  Oprócz tego dniami wolnymi od pracy są: pierwszy i ostatni poniedziałek maja oraz ostatni poniedziałek sierpnia.  Pierwsze święto to May Day Bank Holiday, kiedy to świętują osoby zatrudnione w służbach użyteczności publicznej lub służbach mundurowych (np. w pogotowiu, w policji), drugie nazywane jest Spring Day Holiday i jest związane z nadejściem wiosny, a  trzecie – Summer Bank Holiday. Dodatkowo Irlandczycy z północnej części kraju obchodzą Dzień Św. Patryka (17 marca) i rocznicę zwycięskiej bitwy Wilhelma III Orańskiego nad rzeką Boyne z końca XVII wieku (12 lipca).

FRANCJA

Francuzi mogą sobie pozwolić na odpoczynek aż 12 razy w roku. Obchodzą 3 święta narodowe, 7 świąt chrześcijańskich. Oprócz tego celebrują nadejście Nowego Roku (1. stycznia) oraz Święto Pracy – 1. maja. Pierwszym z narodowych świąt jest Dzień Zwycięstwa (8 maja) obchodzony w rocznicę zakończenia II wojny światowej, drugim – zdobycie Bastylii i upamiętnianie Wielkiej Rewolucji Francuskiej (14 lipca), zaś trzecim – Dzień Rozejmu upamiętniający żołnierzy poległych za ojczyznę w czasie I wojny światowej (11 listopada). Święta religijne to: Wielkanoc, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wniebowstąpienie NMP, Wszystkich Świętych oraz Boże Narodzenie.

NIEMCY

Niemcy podobnie jak Polacy, Brytyjczycy i Francuzi odpoczywają pierwszego dnia Nowego Roku oraz w święto Trzech Króli. Wiosną celebrują Wielkanoc (dni ustawowo wolne: Wielki Piątek oraz Wielka Niedziela i Poniedziałek). Obchodzą również Święto Pracy (1.05) oraz Wniebowstąpienie Pańskie. nasi zachodni sąsiedzi nie pracują w poniedziałek po Zielonych Świątkach oraz w Boże Ciało. Niemcy obchodzą chrześcijańskie święta jakimi są: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15.08), Wszystkich Świętych i Boże Narodzenie. Niemieckim narodowym świętem jest Zjednoczenie Niemiec (Tag der Deutschen Einheit), obchodzone 3 października, wtedy też się nie pracuje.

USA

Kraj i kultura Amerykanów są odległe, dlatego ich kalendarz różni się dużo bardziej od naszego niż kalendarz sąsiednich państw. Po Nowym Roku Amerykanie świętują dokonania pastora MartinaLuteraKinga (27 stycznia). M. L. King walczył o równe prawa obywatelskie dla Afroamerykanów. Dzień Prezydenta obchodzony jest w trzeci poniedziałek lutego, a Dzień Pamięci (Memorial Day – poświęcony osobom, które zginęły w służbie USA) świętuje się w maju. Amerykanie 4 lipca hucznie celebrują ŚwiętoNiepodległości. Oprócz tego, mają także swoje ŚwiętoPracy, jednak w przeciwieństwie do wyżej opisywanych świąt państwowych, obchodzą je 1 września. Amerykanie nie zapominają też zasług Kolumba i w każdą rocznicę odkrycia przez niego Ameryki respektują DzieńKrzysztofaKolumba (12 października). Kolejnymi świętami w amerykańskim kalendarzu są: DzieńWeteranów (11 listopada), Święto Dziękczynienia(27 listopada). Podobnie jak w Polsce, pod koniec roku Amerykanie zasiadają razem do wigilijnej kolacji by w kolejne dni świętować Boże Narodzenie.

Jak wypadamy na tle europejskich krajów jeśli chodzi o urlop i dni wolne?

Wypadamy bardzo dobrze! Polski pracownik może sobie pozwolić na odpoczynek przez wiele dni, w porównaniu, np. z Holendrem, któremu przysługuje dużo mniej wolnego.

Więcej  informacji o dniach wolnych od pracy w innych, nieopisanych w tym wpisie krajach znajdziesz na stronie: www.dniwolne.eu.

Podczas długiego weekendu związanego z Bożym Ciałem warto dowiedzieć się jak wygląda kalendarz ludzi innych narodowości oraz które dni są ustawowo wolne od pracy w innych państwach. Majówka, Zielone Świątki czy Boże Ciało – w te święta Polacy mogą odetchnąć od pracy choć na chwilę. Jak wygląda sytuacja w Anglii, w Niemczech, we Francji i w innych krajach? WIELKA BRYTANIA W UK podobnie jak w Polsce świętuje się nadejście Nowego Roku, Wielkiejnocy i Bożego Narodzenia.  Oprócz tego dniami wolnymi od pracy są: pierwszy i ostatni poniedziałek maja oraz ostatni poniedziałek sierpnia.  Pierwsze święto to May Day Bank Holiday, kiedy to […]

Czytaj artykuł