Czym jest Freiberufler?

Wolne zawody w Niemczech, czyli Freiberufler. Co musisz o nich wiedzieć? 

Co oznacza bycie Freiberufler w Niemczech? 

Freiberufler to w najlepszym tłumaczeniu freelancer, czyli osoba wykonująca wolny zawód. Nie można jednak mylić niemieckiego freelancera z osobą samozatrudnioną, czyli Selbstständiger. W dużym skrócie freelancer jest typem samozatrudnionej osoby, ale zostanie nim, nie jest tak wymagające (w kwestii formalnej). Ponadto freelancer w Niemczech będzie płacił niższe podatki niż samozatrudniony. 

Freiberufler dotyczy zawodów, które wymagają wyższego wykształcenia np. prawnik czy nauczyciel. Z drugiej strony samozatrudnieni to raczej np. agenci nieruchomości, właściciele sklepu…

Jakie warunki trzeba spełnić, aby został freelancerem w Niemczech? 

Istnieje kilka ważnych kroków, które pozwolą na zostanie freelancerem w Niemczech. Na co należy zwrócić uwagę? 

Wiza i meldunek

Osoby, które mają paszport EU, nie muszą się o nią starać. W innych przypadkach potencjalny freelancer musi zdobyć wizę. Ponadto każdy, kto pracuje w Niemczech, powinien się zameldować pod adresem, pod którym aktualnie przebywa. Jest to niezwykle ważne, również ze względu na przyznaną danej osobie klasę podatkową. Te dwa punkty to pierwszy krok w drodze do przejścia „na swoje”. 

Ubezpieczenie dla osób pracujących na własny rachunek w Niemczech 

W Niemczech funkcjonuje zasada, wedle której każdy powinien posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Źródło ubezpieczenia może być państwowe lub prywatne, a o wyborze decyduje sam ubezpieczony. Również freelancer w Niemczech powinien podjąć taką decyzję. 

Uwaga! Osoby posiadające rodzinę i opłacające za siebie ubezpieczenie zdrowotne, mogą objąć całą rodzinę takim ubezpieczeniem, w ramach ubezpieczenia państwowego. W przypadku prywatnej opieki zdrowotnej każdy członek rodziny musi zostać opłacony oddzielnie. 

Ubezpieczenie zdrowotne to nie wszystko. Często freelancer  pracujący w Niemczech i zarabiający więcej niż 450 euro, będzie musiał opłacać składkę emerytalną. Nie jest to jednak zasada dla wszystkich, dlatego kiedy decydujecie się na podjęcie działalności jako freelancer, powinniście się skontaktować z ubezpieczalnią i ustalić szczegóły. 

Numer podatkowy i numer identyfikacji podatkowej dla freelancera w Niemczech 

Numer identyfikacji podatkowej otrzymuje każdy po zameldowaniu się na terenie Niemiec. Proces trwa dość szybko i w ciągu tygodnia od meldunku, numer powinien być już Wam znany. 

Numer podatkowy to jednak coś innego. Jest on przyznawany osobom samozatrudnionym i freelancerom w Niemczech. W celu otrzymania numeru podatkowego niezbędne będzie złożenie formularza. 

Marketing

Będąc freelancerem w Niemczech, podobnie jak w innych krajach, zdobywanie klientów leży po Twojej stronie. Zadbaj o marketing swojej marki w internecie i lokalnie.  

Wolne zawody w Niemczech, czyli Freiberufler. Co musisz o nich wiedzieć?  Co oznacza bycie Freiberufler w Niemczech?  Freiberufler to w najlepszym tłumaczeniu freelancer, czyli osoba wykonująca wolny zawód. Nie można jednak mylić niemieckiego freelancera z osobą samozatrudnioną, czyli Selbstständiger. W dużym skrócie freelancer jest typem samozatrudnionej osoby, ale zostanie nim, nie jest tak wymagające (w kwestii formalnej). Ponadto freelancer w Niemczech będzie płacił niższe podatki niż samozatrudniony.  Freiberufler dotyczy zawodów, które wymagają wyższego wykształcenia np. prawnik czy nauczyciel. Z drugiej strony samozatrudnieni to raczej np. agenci nieruchomości, właściciele sklepu… Jakie warunki trzeba spełnić, aby został freelancerem w Niemczech?  Istnieje kilka ważnych […]

Czytaj artykuł