Wolne zawody w Niemczech, czyli Freiberufler. Co musisz o nich wiedzieć?
Co oznacza bycie Freiberufler w Niemczech?
Freiberufler to w najlepszym tłumaczeniu freelancer, czyli osoba wykonująca wolny zawód. Nie można jednak mylić niemieckiego freelancera z osobą samozatrudnioną, czyli Selbstständiger. W dużym skrócie freelancer jest typem samozatrudnionej osoby, ale zostanie nim, nie jest tak wymagające (w kwestii formalnej). Ponadto freelancer w Niemczech będzie płacił niższe podatki niż samozatrudniony.
Freiberufler dotyczy zawodów, które wymagają wyższego wykształcenia np. prawnik czy nauczyciel. Z drugiej strony samozatrudnieni to raczej np. agenci nieruchomości, właściciele sklepu…
Jakie warunki trzeba spełnić, aby został freelancerem w Niemczech?
Istnieje kilka ważnych kroków, które pozwolą na zostanie freelancerem w Niemczech. Na co należy zwrócić uwagę?
Wiza i meldunek
Osoby, które mają paszport EU, nie muszą się o nią starać. W innych przypadkach potencjalny freelancer musi zdobyć wizę. Ponadto każdy, kto pracuje w Niemczech, powinien się zameldować pod adresem, pod którym aktualnie przebywa. Jest to niezwykle ważne, również ze względu na przyznaną danej osobie klasę podatkową. Te dwa punkty to pierwszy krok w drodze do przejścia „na swoje”.
Ubezpieczenie dla osób pracujących na własny rachunek w Niemczech
W Niemczech funkcjonuje zasada, wedle której każdy powinien posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Źródło ubezpieczenia może być państwowe lub prywatne, a o wyborze decyduje sam ubezpieczony. Również freelancer w Niemczech powinien podjąć taką decyzję.
Uwaga! Osoby posiadające rodzinę i opłacające za siebie ubezpieczenie zdrowotne, mogą objąć całą rodzinę takim ubezpieczeniem, w ramach ubezpieczenia państwowego. W przypadku prywatnej opieki zdrowotnej każdy członek rodziny musi zostać opłacony oddzielnie.
Ubezpieczenie zdrowotne to nie wszystko. Często freelancer pracujący w Niemczech i zarabiający więcej niż 450 euro, będzie musiał opłacać składkę emerytalną. Nie jest to jednak zasada dla wszystkich, dlatego kiedy decydujecie się na podjęcie działalności jako freelancer, powinniście się skontaktować z ubezpieczalnią i ustalić szczegóły.
Numer podatkowy i numer identyfikacji podatkowej dla freelancera w Niemczech
Numer identyfikacji podatkowej otrzymuje każdy po zameldowaniu się na terenie Niemiec. Proces trwa dość szybko i w ciągu tygodnia od meldunku, numer powinien być już Wam znany.
Numer podatkowy to jednak coś innego. Jest on przyznawany osobom samozatrudnionym i freelancerom w Niemczech. W celu otrzymania numeru podatkowego niezbędne będzie złożenie formularza.
Marketing
Będąc freelancerem w Niemczech, podobnie jak w innych krajach, zdobywanie klientów leży po Twojej stronie. Zadbaj o marketing swojej marki w internecie i lokalnie.
else: ?>Wolne zawody w Niemczech, czyli Freiberufler. Co musisz o nich wiedzieć? Co oznacza bycie Freiberufler w Niemczech? Freiberufler to w najlepszym tłumaczeniu freelancer, czyli osoba wykonująca wolny zawód. Nie można jednak mylić niemieckiego freelancera z osobą samozatrudnioną, czyli Selbstständiger. W dużym skrócie freelancer jest typem samozatrudnionej osoby, ale zostanie nim, nie jest tak wymagające (w kwestii formalnej). Ponadto freelancer w Niemczech będzie płacił niższe podatki niż samozatrudniony. Freiberufler dotyczy zawodów, które wymagają wyższego wykształcenia np. prawnik czy nauczyciel. Z drugiej strony samozatrudnieni to raczej np. agenci nieruchomości, właściciele sklepu… Jakie warunki trzeba spełnić, aby został freelancerem w Niemczech? Istnieje kilka ważnych […]
Czytaj artykuł