Czas na Szwajcarię! Wysoki kurs franka

W ostatnim czasie Szwajcaria przyciąga wielu pracowników sezonowych, głównie ze względu na wysoki kurs franka (trzyma się bardzo mocno i wynosi 1 CHF – 3,41 zł, kilka lat temu frank był wart tylko 2 zł).

Wysokie wynagrodzenie

Oficjalna płaca minimalna to około 11 tysięcy zł (związki zawodowe walczą o 14 tysięcy), a podstawowy zasiłek dla bezrobotnych – 9200 zł.  Średnia pensja to około 20 tysięcy zł na miesiąc. Minimalne zarobki na godzinę wynoszą: praca w budownictwie – 30 CHF, w gastronomii – 20 CHF, sprzątanie – 18 CHF, rolnictwo – 13 CHF. O wysokie stawki prężnie walczą związki zawodowe, naciskając na pracodawców. Takie stawki są niespotykanie w żadnych z europejskich krajów, podobne mogą być jedynie w Norwegii.

Często zdarza się, że Polscy pracownicy są „wyzyskiwani” (zdaniem związkowców) i zamiast zarabiać  20 Euro/h zarabiają TYLKO 10 Euro/h. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy pracują „na czarno” lub gdy są zatrudniani przez firmę spoza Szwajcarii, na przykład pośredników z Niemiec, Francji i Holandii.

Zbiory

Popularne w Szwajcarii winobranie, a także zbiory liści herbaty, szparagów, truskawek i innych produktów ziemi, również może przynieść spore zarobki, jeśli wykażemy się odpowiednią krzepą i chęcią do pracy. Winnice zajmują łącznie 15 tys. ha, najwięcej jest ich w  rejonie Jeziora Genewskiego. Zarobki oferowane przy zbiorach wahają się w granicach 14-16 CHF za godzinę. W miesiąc można zarobić 1500-2000 CHF. Jeśli zaś rozliczenie jest akordowe, to można zarobić nawet 3000 – 4000 CHF za miesiąc.

Gdzie szukać pracy?

Najlepiej zacznij od przejrzenia ogłoszeń w internecie na najpopularniejszych szwajcarskich portalach z ofertami pracy. Możesz znaleźć pracę w hotelu, w pensjonacie, w zajazdach i na kempingach, a także jako pracownik kuchni, kelner, pokojówka lub personel sprzątający. Pamiętaj, że w przypadku stanowisk związanych z bezpośrednią obsługą klienta wymagana jest dobra znajomość języka niemieckiego lub francuskiego (w zależności od kantonu).

Jeśli myślisz bardziej o pracy sezonowej w sektorze rolnictwa, to powinieneś szukać pracy na stronach internetowych szwajcarskich pism skierowanych do rolników, na przykład: Tierwelt, Bauernzeitung , Die Grüne i Schweizer Bauer. Warto też odwiedzić stronę Związku Rolników Szwajcarskich www.bauernverband.ch. Możesz też szukać pracy po przyjeździe na miejsce, jednak pamiętaj, aby nie być zbytnio nachalnym. Szwajcarzy mają nieco inną kulturę i szybko mogą się zrazić do bezpośrednich Polaków. Negocjowanie z właścicielem pola najlepiej zacząć od propozycji pomocy w zamian za nocleg. Możesz zaoferować pomalowanie płotu, uporządkowanie pomieszczenia gospodarczego lub umycie okien. Kilka dni takich robót z pewnością zaowocuje stałą pracą.

W ostatnim czasie Szwajcaria przyciąga wielu pracowników sezonowych, głównie ze względu na wysoki kurs franka (trzyma się bardzo mocno i wynosi 1 CHF – 3,41 zł, kilka lat temu frank był wart tylko 2 zł). Wysokie wynagrodzenie Oficjalna płaca minimalna to około 11 tysięcy zł (związki zawodowe walczą o 14 tysięcy), a podstawowy zasiłek dla bezrobotnych – 9200 zł.  Średnia pensja to około 20 tysięcy zł na miesiąc. Minimalne zarobki na godzinę wynoszą: praca w budownictwie – 30 CHF, w gastronomii – 20 CHF, sprzątanie – 18 CHF, rolnictwo – 13 CHF. O wysokie stawki prężnie walczą związki zawodowe, naciskając […]

Czytaj artykuł