Child Benefit, czyli zasiłek na dziecko w UK

W Zjednoczonym Królestwie można ubiegać się o świadczenie pieniężne na wychowywanie dziecka do 16 lat (bądź starszego, pod pewnymi warunkami – patrz niżej). To pomoc państwa, w stałej wysokości, i nie zależy ona od dochodu (jeśli jesteś w ciężkiej sytuacji finansowej, możesz ubiegać się jeszcze o inne rodzaje zasiłku). Aktualnie wysokość child benefit wynosi tygodniowo 20,50 funtów na najstarsze bądź jedyne dziecko i 13,55 funtów na każde następne. Tylko jedna osoba (rodzic, opiekun) może wnioskować o child benefit na dziecko. Świadczenie to jest wolne od podatku, chyba że Ty bądź Twój partner osiągacie dochód powyżej 50 tysięcy funtów na rok, wtedy zostanie opodatkowane. Zwykle wypłacane jest raz w miesiącu na konto bankowe, ale może być wypłacane tygodniowo jeśli jesteś samotnym rodzicem albo otrzymujesz pewne inne benefity

Możesz ubiegać się o child benefit na dziecko nawet wtedy, gdy nie jesteś jego rodzicem, a pozostaje ono na Twoim utrzymaniu. Możesz też otrzymać świadczenie (Guardian’s allowance) w przypadku gdy wychowujesz dziecko czyjeś – sierotę bądź półsierotę.

Aby ubiegać się o child benefit, Zjednoczone Królestwo musi być miejscem Twojego stałego pobytu. Wspólne zamieszkanie z dzieckiem nie jest warunkiem otrzymywania child benefit, ale musisz wykazać, że utrzymujesz dziecko ponosząc wydatki przynajmniej takie jak wysokość child benefit.
Ważną informacją dla wielu Polaków jest to, że dziecko może nawet mieszkać za granicą. Jednakże tu uwaga: jeśli pobieramy w Polsce – bądź gdziekolwiek indziej – zasiłek rodzinny na dziecko, nie dostaniemy child benefit-u.

Jeśli dziecko ukończy 16 lat, child benefit może być kontynuowany, pod warunkiem że uczy się ono bądź szkoli (do 20 roku życia – ale nie chodzi o jakąkolwiek formę nauki czy szkolenia, musi być to przede wszystkim szkoła pełnowymiarowa, szczegóły w jęz. angielskim – tutaj. Child benefit po 16 roku życia nie zostanie wstrzymany także wtedy, jeśli dziecko zamiast dalszej nauki zarejestruje się w którejś z firmowanych przez rząd agencji pośrednictwa pracy albo w służbach wojskowych.

Child benefit zostanie wstrzymany, jeśli dziecko zacznie pracować na min. 24 godziny na tydzień bądź też zacznie otrzymywać na swój rachunek pewne inne benefity, np. zasiłek dla bezrobotnych).

Aby ubiegać się o Child Benefit, musisz aplikować w Child Benefit Office na formularzu CH2  i wysłać go do Child Benefit Office wraz z aktem urodzenia bądź adopcji (złóż wniosek jak najszybciej, nawet jeśli nie masz jeszcze ww. dokumentów, możesz dosłać jej później). Formalności mogą potrwać 12 tygodni bądź nawet dłużej, jeśli jesteś nowy w UK. Można ubiegać się o child benefit maksymalnie do 3 miesięcy wstecz.

Oczywiście obowiązkowe jest bieżące informowanie Child benefit Office o każdej ważnej zmianie w życiu rodzica i dziecka, np. o wyjściu za mąż czy ukończeniu/przerwaniu edukacji przez dziecko itp.

W Zjednoczonym Królestwie można ubiegać się o świadczenie pieniężne na wychowywanie dziecka do 16 lat (bądź starszego, pod pewnymi warunkami – patrz niżej). To pomoc państwa, w stałej wysokości, i nie zależy ona od dochodu (jeśli jesteś w ciężkiej sytuacji finansowej, możesz ubiegać się jeszcze o inne rodzaje zasiłku). Aktualnie wysokość child benefit wynosi tygodniowo 20,50 funtów na najstarsze bądź jedyne dziecko i 13,55 funtów na każde następne. Tylko jedna osoba (rodzic, opiekun) może wnioskować o child benefit na dziecko. Świadczenie to jest wolne od podatku, chyba że Ty bądź Twój partner osiągacie dochód powyżej 50 tysięcy funtów na rok, […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!