Bezpieczny wyjazd do pracy za granicą

Niedługo majówka, a zaraz po niej wakacje, więc pewnie wielu Polaków wyruszy za granicę żeby zarobić parę groszy. Niektórzy jadą tylko na wakacje, inni na cały rok, a reszta pewnie już nigdy nie wróci. Co można zrobić żeby wyjazd do pracy za granicą był bezpieczny?

Jak zacząć?

Jeśli nie masz specjalnych wymagań i obranego celu, to czynnikiem decydującym o tym, do jakiego kraju się udasz, będą pewnie zarobki, dostępność pracy oraz koszty życia w danym państwie.  Gdy już podejmiesz decyzję, to warto dowiedzieć się czegoś więcej o konkretnym kraju, żeby nie jechać w ciemno. Popytaj znajomych, rodzinę i poczytaj w internecie np. na temat rynku pracy, zakresu i poziomu opieki zdrowotnej i socjalnej, kosztów i standardu życia. Taka wiedza na pewno ułatwi Ci pierwsze kroki stawiane na obcym gruncie.

Język urzędowy danego państwa powinien być dla Ciebie istotny. Jeśli np. dobrze znasz język niemiecki, to masz szanse na znalezienie bardzo dobrze płatnej pracy w Niemczech. Jeśli planujesz pracować w zawodzie, do którego posiadasz kwalifikacje, to rozeznaj rynek, poszukaj ofert pracy w tej dziedzinie. Dzięki temu będziesz znał realia i poczujesz się pewniej. Dodatkowo zorientujesz się na jakie zarobki możesz liczyć, pracując w konkretnej branży.

Dojazd na miejsce

Podróż, zwłaszcza jeśli daleka, musi być bezpieczna i komfortowa. Dla swojej wygody wybieraj tylko sprawdzonych przewoźników. Czasem warto dopłacić do biletu, ale w zamian jechać w komfortowym, sprawnym technicznie środku transportu. Jeśli chodzi już o cenę samego dojazdu, to rozeznaj się jak kształtują się kwoty za dojazd samochodem, autokarem, samolotem, promem itd.

Zakwaterowanie

Bardzo często można spotkać się z ofertami pracy, dzięki której to pracodawca zapewnia Ci mieszkanie. W zamian za to pobiera opłaty. Koniecznie sprawdź ile zamierza Ci potrącać z pensji, ponieważ nieuczciwi pośrednicy „lubią” na tym oszukiwać. Przed podpisaniem umowy sprawdź czy zapis o mieszkaniu w niej widnieje. Zawsze sprawdzaj umowę dwa razy i czytaj małe czcionki, ale przede wszystkim korzystaj z usług sprawdzonych biur pośrednictwa pracy.

Możesz też znaleźć mieszkanie na własną rękę. Wówczas, jeśli już coś „zaklepałeś”, to dowiedz się czy w lokalu będzie pościel, czajnik i inne niezbędne do życia sprzęty.  Zorientuj się także, czy nie będziesz potrzebował przejściówek do gniazdek elektrycznych, jak w Wielkiej Brytanii czy USA. Dobrze tez jest poznać lokalne warunki mieszkaniowe.

Co jeszcze?

Więcej o formalnościach, których musimy dopilnować przed wyjazdem pisałem wcześniej w tym wpisie.

Powodzenia!

Niedługo majówka, a zaraz po niej wakacje, więc pewnie wielu Polaków wyruszy za granicę żeby zarobić parę groszy. Niektórzy jadą tylko na wakacje, inni na cały rok, a reszta pewnie już nigdy nie wróci. Co można zrobić żeby wyjazd do pracy za granicą był bezpieczny? Jak zacząć? Jeśli nie masz specjalnych wymagań i obranego celu, to czynnikiem decydującym o tym, do jakiego kraju się udasz, będą pewnie zarobki, dostępność pracy oraz koszty życia w danym państwie.  Gdy już podejmiesz decyzję, to warto dowiedzieć się czegoś więcej o konkretnym kraju, żeby nie jechać w ciemno. Popytaj znajomych, rodzinę i poczytaj w internecie […]

Czytaj artykuł