Belgia sezonowo? Pamiętaj o podatku!

Doradztwo podatkowe

Wakacje to nie dla wszystkich czas wypoczynku. Ruszyły wyjazdy do prac sezonowych. Bez względu na to, gdzie i jak długo pracujesz, musisz pamiętać o obowiązku podatkowym. Dziś napiszę o rozliczaniu się z belgijskim urzędem skarbowym.

Kto i kiedy musi się rozliczyć?

Każda osoba zatrudniona w Belgii podlega obowiązkowi podatkowemu. Bez względu na to, czy wyjazd zarobkowy jest tylko sezonowy czy zatrudniasz się na dłużej, pracujesz dla belgijskiego pracodawcy czy jesteś oddelegowany przez pracodawcę polskiego, jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego w belgijskiej skarbówce w roku następującym po roku zatrudnienia. Warto zanotować obowiązujące terminy zeznań – rezydenci rozliczają się do 26 czerwca każdego roku, nierezydenci mają czas do 2 października.

Rozlicz się sam – zyskasz więcej!

Może zdarzyć się, że urząd skarbowy nie otrzyma od podatnika jego zeznania rocznego. W takiej sytuacji rozliczy go samodzielnie. Niestety, z punktu widzenia podatnika jest to bardzo niekorzystne, ponieważ nie uwzględnia się w niej prawa do ulg, a to oznacza niższy zwrot podatku lub – co gorsza – konieczność dopłaty. Nie panikuj jednak, jeśli termin rozliczenia już minął – tu pomóc może doradca podatkowy. Okazuje się, że na wydanie decyzji podatkowej urząd skarbowy ma trzy lata i jeśli w tym czasie twój pełnomocnik nawiąże kontakt z urzędem, masz możliwość uczestniczenia w postępowaniu. W wydaniu korzystnej dla ciebie decyzji pomóc może przedstawienie twojej sytuacji rodzinnej – najwyższe zwroty podatku otrzymują pracownicy posiadający dzieci, ale ci, którzy co najmniej 75% wszystkich swoich dochodów w danym roku osiągnęli w Belgii. Belgijski urząd skarbowy z reguły nie posiada pełnych informacji na temat sytuacji rodzinnej podatnika, stąd większość pracowników rozlicza z założenia jako osoby samotne. Warto o tym pamiętać.

Niekorzystna decyzja podatkowa – co robić?

Jeśli jednak dostaniesz niekorzystną decyzję podatkową, można się od niej odwołać do 6 miesięcy od daty jej wydania. Wtedy przedstawiamy i dokumentujemy stan faktyczny (stan cywilny, liczbę dzieci itd.) i w ten sposób mamy spore szanse na pozytywne rozpatrzenie odwołania. Zdarza się jednak, że i te środki zawodzą i ostatecznie wynikiem rozliczenia jest dopłata. Pozytywna w takim wypadku jest wiadomość o możliwości rozłożenia jej na raty lub nawet odroczenie, zazwyczaj do trzech miesięcy. Rozwiązanie to jest korzystne dla tych osób, które po powrocie do Polski nie pracują od razu i nie mają środków, by dokonać dopłaty.

Masz zwrot!

Otrzymawszy decyzję ze zwrotem podatku koniecznie sprawdź czy znajduje się na niej numer twojego konta bankowego. Na części decyzji widnieje słowo „postassignatie” oznaczające, że zwrot podatku należy odebrać na… belgijskiej poczcie, co raczej jest mało realne, chyba, że planujemy wycieczkę za granicę 😉 I wtedy po wsparcie możemy udać się do doradcy, który może wystosować do urzędu prośbę o wypłacenie środków w formie przelewu na konto. Z reguły cała procedura nie trwa dłużej niż trzy miesiące.

Wakacje to nie dla wszystkich czas wypoczynku. Ruszyły wyjazdy do prac sezonowych. Bez względu na to, gdzie i jak długo pracujesz, musisz pamiętać o obowiązku podatkowym. Dziś napiszę o rozliczaniu się z belgijskim urzędem skarbowym. Kto i kiedy musi się rozliczyć? Każda osoba zatrudniona w Belgii podlega obowiązkowi podatkowemu. Bez względu na to, czy wyjazd zarobkowy jest tylko sezonowy czy zatrudniasz się na dłużej, pracujesz dla belgijskiego pracodawcy czy jesteś oddelegowany przez pracodawcę polskiego, jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego w belgijskiej skarbówce w roku następującym po roku zatrudnienia. Warto zanotować obowiązujące terminy zeznań – rezydenci rozliczają się do 26 […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!