Belgia: rozliczenia do końca listopada!

Podatki Belgia

Pierwszy kwartał roku to gorący czas rozliczeń podatkowych, ale nie w Belgii! W państwie tym mamy czas do listopada, jeśli chodzi o rok 2015, a kluczowe znaczenie odgrywa karta podatkowa, zwana loonfiche, którą powinno się otrzymać od pracodawcy wraz z końcem roku. Dziś piszę, jakich formalności należy dopełnić w kraju czekoladek – to już ostatni dzwonek!!

Belgijski rok podatkowy kończy się wraz z rokiem kalendarzowym. Obowiązek podatkowy dotyczy tam osób, które przepracowały w państwie więcej niż 183 dni w roku (czyli rezydentów podatkowych), ale i nie posiadających takiego statusu, tak zatrudnionych na podstawie stałej umowy o pracę, jak i sezonowo na umowy czasowe. Podstawą rozliczeń jest wspomniana karta podatkowa loonfiche – dokument z wyszczególnionymi osiągniętym dochodem oraz zaliczkami na podatek. Powinna być ona wydana wraz z końcem roku kalendarzowego, więc jeśli nie masz go do tej pory to ostatni dzwonek na interwencję! Podobnie jak w Polsce, Twoim zadaniem jest zebrać karty podatkowe od wszystkich pracodawców, z którymi współpracowałeś w danym roku.

Niech nie przeraża Cię upominanie pracodawcy – gra jest warta świeczki. Przecież Belgia to jeden z krajów, w którym płaci się jedne z najwyższych podatków na świecie, więc warto zadbać o swoje pieniądze. W Belgii bowiem obowiązuje aż pięć stawek podatkowych, wynoszących odpowiednio 25, 30, 40, 45 i 50%. Na podstawie danych z loonfiche wypełnić należy deklarację podatkową, by następnie wysłać ją do Federale Overheidsdienst Financien, odpowiedzialnego za opracowanie decyzji podatkowej i wypłacenie zwrotu.

Ale spieszmy się! Termin rozliczeń za rok 2015 dla nierezydentów mija z końcem listopada 2016, rezydenci powinni byli rozliczyć się do końca czerwca. Pamiętaj, że konieczne jest tu wypełnienie specjalnych formularzy, które nie są dostępne od ręki – trzeba je zamówić wcześniej w Belgijskim Urzędzie Podatkowym. Dobrze wiedzieć, że w Belgii jest też możliwość rozliczenia elektronicznego. Przy zamówieniu formularza może okazać się, że urząd w Belgii rozliczył klienta „z automatu” na podstawie informacji, którymi dysponuje – często taka decyzja jest niekorzystna i nie ma odzwierciedlenia w stanie faktycznym, w takich sytuacjach pozostaje się jedynie odwołać od takiej decyzji, a na to ma się 6 miesięcy od daty wydania.

Kiedy jednak mamy już formularze do uzupełnienia, po prostu je wypełnij – pamiętaj też, by podać wszystkie dochody uzyskane w danym roku, także w innych krajach. Nie obawiaj się o podwójne opodatkowanie – chodzi tu po prostu o konieczność wykazania wszystkich swoich dochodów. Zastanów się też, czy możesz doliczyć przysługujące ulgi – rozważyć rozliczenie się razem z małżonkiem o niskich dochodach (małżeńska ulga podatkowa), ulgi na dzieci i osoby utrzymywane przez podatnika.

Pierwszy kwartał roku to gorący czas rozliczeń podatkowych, ale nie w Belgii! W państwie tym mamy czas do listopada, jeśli chodzi o rok 2015, a kluczowe znaczenie odgrywa karta podatkowa, zwana loonfiche, którą powinno się otrzymać od pracodawcy wraz z końcem roku. Dziś piszę, jakich formalności należy dopełnić w kraju czekoladek – to już ostatni dzwonek!! Belgijski rok podatkowy kończy się wraz z rokiem kalendarzowym. Obowiązek podatkowy dotyczy tam osób, które przepracowały w państwie więcej niż 183 dni w roku (czyli rezydentów podatkowych), ale i nie posiadających takiego statusu, tak zatrudnionych na podstawie stałej umowy o pracę, jak i sezonowo […]

Czytaj artykuł

Zamów ofertę bez zobowiązań!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie
w ciągu 24h!