7 powodów, dla których Polacy chcą pracować w Niemczech

Podjęcie nowej pracy, a także rozpoczęcie nowego życia poza granicami kraju może okazać się strzałem w dziesiątkę, ale doświadczenie pokazuje, że do takich zmian trzeba się porządnie przygotować, a nawet poprosić o pomoc, zarówno w podjęciu decyzji jak i pierwszych kroków, wykwalifikowanych doradców. 

Nikogo nie zaskoczy informacja, że Niemcy cieszą się największym zainteresowaniem Polaków, w kwestii podjęcia pracy za granicą. Warto zastanowić się nad tym dlaczego tak się dzieje…

W tym miejscu pojawia się pytanie. Dlaczego praca w Niemczech będzie najlepszym wyborem

? Stworzyliśmy dla Was listę 7 najistotniejszych powodów, dla których Polacy decydują się na wyjazd do zachodnich sąsiadów:

1. Dobrze bo blisko

Bardzo prosty, a zarazem niezwykle ważny powód, dla którego Polacy szukają szczęścia w Niemczech. Jesteśmy narodem bardzo mocno związanym z tradycją oraz z członkami rodziny, dlatego wybieramy kierunki, które pozwolą nam na kontakt z korzeniami  jak najczęściej. 

2. Niemcy to wysokorozwinięty kraj 

Niewątpliwą zaletą Niemiec jest fakt, że każdy Polak, który będzie szukał tam pracy, znajdzie ją – zarówno pracownik budowlany jak i lekarz. Tam pracy jest więcej, a na dodatek jest znacznie lepiej płatna, ale o tym zaraz…

3. Nastawienie społeczeństwa

Wystarczy przejść się ulicami, któregoś z niemieckich miast i poczuć atmosferę, która panuje wokół. Tolerancja, otwartość i chęć pomocy niemieckiego społeczeństwa sprawia, że czujemy się  jak u siebie. Dzięki temu dużo łatwiej nam rozpocząć życie w obcym kraju. 

4. Atrakcyjne wynagrodzenie 

Wiemy już, że zarobki w Niemczech znacznie różnią się od tych w Polsce. Można uznać, że jest to najważniejszy z powodów, dla których Polacy postanawiają opuścić swój kraj. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że niemieccy pracodawcy mają obowiązek płacić pracownikom innych narodowości wypłaty na poziomie tych, które otrzymują obywatele Niemiec. Zasady wynagrodzeń również mają pozostać takie same w obu przypadkach. 

5. Jeśli znasz język – jesteś w domu! 

Niewątpliwie znajomość języka niemieckiego jest nieocenionym plusem na rynku pracy. Dzięki temu możemy liczyć na lepiej płatne zatrudnienie. Często słyszymy, że jeśli ktoś nie zna dobrze języka niemieckiego to nie ma czego szukać u zachodnich sąsiadów. Nie do końca  się z tym zgadzamy, jednak z pewnością komfort pracy oraz zarobki będą na niższym poziomie w przypadku osób, które znają jedynie podstawy języka. Dobra wiadomość jest taka, że języka zawsze można się nauczyć! 

6. Na chwilę lub na dłużej – sam decydujesz

Atutem pracy w Niemczech jest możliwość wyboru i dostosowania pracy do swojego trybu życia. Pracę znajdą tu studenci oraz osoby, które chcą dorobić jedynie sezonowo, jak i osoby, które chcą się osiedlić na terytorium Niemiec i podjąć stałą pracę. 

7. Zabezpieczenie socjalne

Dobra informacja dla tych, którzy chcą związać się z krajem na dłużej. Państwo zapewnia takie świadczenia jak niemieckie „500+”, które wynosi około 200 euro na dziecko. Taki zasiłek można otrzymać już po trzech miesiącach czynnej pracy na terenie Niemiec. Do świadczeń, które państwo zapewnia Polakom można zaliczyć również podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, świadczenie chorobowe, a także świadczenie dla rodziców, którym urodziła się pociecha i muszą na jakiś czas zrezygnować z pracy zarobkowej. 

Mamy nadzieję, że powyższy wpis da Wam motywacje i ukierunkuje Was w podjęciu decyzji. Niedługo kolejny, bądźcie na bieżąco!


Podjęcie nowej pracy, a także rozpoczęcie nowego życia poza granicami kraju może okazać się strzałem w dziesiątkę, ale doświadczenie pokazuje, że do takich zmian trzeba się porządnie przygotować, a nawet poprosić o pomoc, zarówno w podjęciu decyzji jak i pierwszych kroków, wykwalifikowanych doradców.  Nikogo nie zaskoczy informacja, że Niemcy cieszą się największym zainteresowaniem Polaków, w kwestii podjęcia pracy za granicą. Warto zastanowić się nad tym dlaczego tak się dzieje… W tym miejscu pojawia się pytanie. Dlaczego praca w Niemczech będzie najlepszym wyborem?  ? Stworzyliśmy dla Was listę 7 najistotniejszych powodów, dla których Polacy decydują się na wyjazd do zachodnich sąsiadów: […]

Czytaj artykuł