6 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem do pracy sezonowej za granicą

Wakacje coraz bliżej. Dla jednych oznacza to pełen relaks do września/października, a dla innych, chcących dorobić parę groszy, pracę w pocie czoła w Polsce lub za granicą. Pisałem już wcześniej o tym, jak się przygotować do wyjazdy do pracy za granicą, ale myślę, że warto przypomnieć kilka obowiązkowych spraw.

1. PRZYGOTUJ SIĘ FINANSOWO

Pewnie każdy z nas słyszał historię o kimś, kto wyjechał, został na lodzie i wrócił bez pieniędzy, bo nie mógł znaleźć żadnej pracy. Najlepiej będzie, jeśli przed wyjazdem zbierzesz wszystkie oszczędności i wpłacisz je na konto, do którego będziesz miał później dostęp za granicą. Nie oznacza to, że musisz je od razu wydawać, ale dobrze jest mieć zaplecze finansowe na „czarną godzinę”.  Zadbaj też o wyrobienie karty EKUZ.

2. PRZYGOTUJ OBCOJĘZYCZNE CV

Jeśli jedziesz „w ciemno” i nie umówiłeś się wcześniej z żadnym pracodawcą, to przed wyjazdem przygotuj swoje CV w języku panującym w kraju, do którego się wybierasz. Jeśli chcesz pracować w zawodzie, to zbierz wszystkie papiery potwierdzające kwalifikacje i przetłumacz je wcześniej. Odpowiednie przygotowanie ułatwi Ci cały proces szukania pracy.

3. ZADBAJ O ZNAJOMOŚCI

Nie od dziś wiadomo, że z kimś jest nam raźniej niż w pojedynkę. Jeśli jednak wyjeżdżasz sam, to dobrze jest rozeznać się, czy przypadkiem nikt z naszych znajomych nie przebywa w kraju, do którego chcemy się udać.  Jeśli jest to ktoś bliski, to być może zgodzi się zapewnić nam lokum na kilka pierwszych, trudnych dni w nowym miejscu. Jeśli nie masz nikogo takiego, możesz poszukać w internecie, na grupach polonijnych lub portalach osób, które pokażą Ci miasto, a może nawet pomogą znaleźć pracę.

4. ZADBAJ O MIESZKANIE

Dobrze jest przed wyjazdem rozeznać się wśród ofert mieszkaniowych. Przygotuje Cię to na koszty, jakie będziesz musiał ponieść. Nie zaszkodzi też, jeśli jeszcze będąc w Polsce zadzwonisz i „zaklepiesz” sobie jakieś lokum, żeby mieć się gdzie podziać po przyjeździe w nowe miejsce.

5. POZNAJ MIASTO

Poczytaj, popytaj. Dowiedz się gdzie co jest w konkretnym mieście. Możesz też pobrać aplikację iPolak, która pomoże Ci znaleźć Polską Ambasadę i inne potrzebne obiekty. Rozeznaj się także w miejscowej komunikacji publicznej. Dowiedz się ile kosztują bilety na autobus/metro/tramwaj i gdzie należy je kupować. Dobra orientacja w nowym miejscu doda Ci pewności siebie i nie będziesz się czuć jak zagubiona owieczka.

6. POZNAJ MIEJSCOWE ZWYCZAJE I PRAWO

Znajomość lokalnych zachowań i zwyczajów pomoże Ci, miedzy innymi, uniknąć niepotrzebnych konfliktów. Jeśli wybierasz się do jakiegoś europejskiego miasta, to raczej nie będzie z tym dużego problemu. Jeśli zaś wybierasz bardziej odległe kontynenty, możesz się zdziwić, bo kultury różnią się od siebie i np. niektóre gesty, w kulturze polskiej pozytywne, mogą już nie być takimi w innej.

Znajomość lokalnego prawa… pozwoli Ci na przykład uniknąć mandatu! A tak na prawdę możesz poznać swoje prawa i obowiązki. Przykładowo w Niemczech możesz spożywać alkohol w miejscach publicznych bez skrępowania, więc grill z piwem w parku nie jest niczym dziwnym ani karalnym. Ważne też, by poznać swoje prawa jako pracownika. Dowiedz się jaka jest godzinowa stawka minimalna w danym kraju, jaki jest czas pracy itd. Dzięki temu unikniesz wyzyskiwania przez nieuczciwych pracodawców lub agencje pośrednictwa pracy.

Wakacje coraz bliżej. Dla jednych oznacza to pełen relaks do września/października, a dla innych, chcących dorobić parę groszy, pracę w pocie czoła w Polsce lub za granicą. Pisałem już wcześniej o tym, jak się przygotować do wyjazdy do pracy za granicą, ale myślę, że warto przypomnieć kilka obowiązkowych spraw. 1. PRZYGOTUJ SIĘ FINANSOWO Pewnie każdy z nas słyszał historię o kimś, kto wyjechał, został na lodzie i wrócił bez pieniędzy, bo nie mógł znaleźć żadnej pracy. Najlepiej będzie, jeśli przed wyjazdem zbierzesz wszystkie oszczędności i wpłacisz je na konto, do którego będziesz miał później dostęp za granicą. Nie oznacza to, […]

Czytaj artykuł